لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

احمدی نژاد گفت نيروهای خارجی بايد از عراق بروند


محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، با اتهام زنی به آمريکا مبنی بر اينکه پای تروريسم را به منطقه باز کرده و باعث خرابی و ويرانی شده، گفت نيروهای خارجی به رهبری آمريکا بايد عراق را ترک کنند.

احمدی نژاد در نشست خبری امروز (دوشنبه) در بغداد گفت تا شش سال پيش تروريسم در عراق وجود نداشت. او گفت قدرت های غربی بايد زمام امور منطقه را به دست مردم منطقه بدهند.

احمدی نژاد و جلال طالبانی، رئيس جمهوری عراق، در پی ديدار ديروز خود اعلام کردند فصل نوينی در روابط دو کشور آغاز شده است. آنها همچنين شش پيمان همکاری در زمينه های صنعی، انرژی، ساختمان سازی، و راه و ترابری به امضا رسانيدند.

لحظاتی پيش، تلويزيون بغداد صحنه هايی را پخش می کرد از مراسم وداع طالبانی با احمدی نژاد، که بسوی تهران پرواز کرد. سفر احمدی نژاد به عراق، دودهه پس از پايان جنگ خونين هشت ساله بين دو کشور، انجام گرفت. اين نخستين سفر يک رئيس جمهوری از ايران به عراق است.

احمدی نژاد در سفر خود به کشور همسايه با نخست وزير عراق، نوری المالکی، نيز ديدار کرد. مالکی گفت ديدار رهبر ايران نمونه مطلوبی است که ساير کشورهای همسايه بايد سرمشق خود قرار دهند.

احمدی نژاد از فرصتی که در اين سفر بدست آورد داستفاده کرده و اتهامات آمريکا مبنی بر دادن آموزش از سوی ايران به تروريست های شيعه ای که شهروندان عراقی و آمريکايی را می کشند مورد انکار قرار داد.

XS
SM
MD
LG