لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۳۲

بدنبال امضای توافقنامه تقسيم قدرت ميان رهبران سياسی کنيا، عنان کنيا را ترک می کند


بدنبال امضای توافقنامه تقسيم قدرت ميان رهبران سياسی کنيا، که با ميانجيگری و توسط کوفی عنان دبير کل پيشين سازمان ملل متحد تهيه شده بود، آقای عنان اعلام کرد امروز (يکشنبه) کنيا را ترک خواهد کرد.

رايلا اودينگا، رهبر اپوزيسيون کنيا، که بر اساس توافقتنامه تقسيم قدرت به عنوان نخست وزير مسئول اجرای وظايف حکومتی خواهد بود ديروز از کوفی عنان دبير کل پيشين سازمان ملل متحد که پايه گزار اين توافقتنامه بود سپاسگزاری کرد و گفت، «من از آقای عنان سپاسگزارم که مردم کنيا را دگرباره متحد کرده است. او کنيا را ترک می کند و ما همچنان به کار در اين زمينه ادامه خواهيم داد.»

آقای اودينگا، با تاکيد بر اصل همزيستی مسالمت آميز که يکی از اصول قانون اساسی فرانسه است، افزود کشور وی از سيستم سياسی فرانسه پيروی خواهد کرد، زيرا در آن کشور حزب های مخالف سياسی توانسته اند در کنار يکديگر در ايجاد و گرداندن دولت همکاری کنند. وی گفت، «ما ميبايد مدام با يکديگر مشورت کنيم تا مشکلات مملکت به آرامی حل شود. من در هر موردی ابتدا با رئيس جمهوری مشورت کرده و پس از موافقت او به کابينه گزارش خواهم داد. بدينگونه هيچ برخورد يا سوتفاهمی پيش نخواهد آمد.»

با وجود اين اظهارات هنوز معلوم نيست همکاری رايلا اودينگا که رهبر حزب اپوزيسيون جنبش دموکراتيک نارنجی کنيا است با موای کيباکی، رئيس جمهوری آن کشور و رقيب سياسی وی، تا چه اندازه موفق خواهد بود.

شورای امنيت سازمان ملل متحد از توافقنامه تقسيم قدرت در کنيا استقبال کرده و از اودينگا و کيباکی خواسته است هرچه زودتر آن را به مرحله اجرا درآورند.

ديروز (شنبه) کوفی عنان که در تهيه اين توافقنامه و ميانجيگری بين دو رهبر کنيا نقش اساسی را داشت جزييات اين توافقنامه و مذاکراتی که آن را ميسر ساخته بود برای نمايندگان کشور های آفريقايی و اتحاديه اروپا در کنيا و رهبران مذهبی توضيح داد.

آقای عنان قبل از ترک کنيا خطاب به رهبران مذهبی کنيا گفت، «رهبران خود را زير فشار بگذاريد و خواست های خود را مطرح کنيد. اين فشار به رهبران کشور شهامت ميدهد که راه درستی را در پيش گيرند.»

پس از انتخابات دسامبر ۲۰۰۷ در کنيا رايلا اودينگا آقای کيباکی رييس جمهوری کنيا را به تقلب در انتخابات متهم کرد و اختلاف آنان برخورد های خشونت باری را به دنبال داشت که علاوه بر لطمه زدن به شهرت آن کشور آفريقايی که نمونه ثبات و امنيت در آن قاره بود موجب کشته شدن بيش از هزار نفر و مجروح و بی خانمان شدن بسياری ديگر شد.

با وجود اين که اودينگا و کيباکی پس از انتخابات يکديگر را متهم به دامن زدن به خشونت ها و نابودی کشور کردند تلاش کوفی عنا ن موجب امضای توافقنامه تقسيم قدرت مابين اين دو رقيب سياسی شد که مورد استقبال و حمايت جامعۀ بين المللی قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG