لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

مانورهای مشترک کره جنوبی و آمريکا آغاز شد


کره جنوبی و آمريکا، رزمايش (مانور) گسترده ای را از امروز آغاز کرده اند. اين رزمايش مشترک به مدت ۶ روز ادامه خواهد داشت.

رزمايش سالانه پس ازآن برگزار می شود که ارکستر فيلارمونيک نيويورک در هفته پيش کنسرتی در پيونگ يانگ پايتخت کره شمالی اجراکرد به اين اميد که در مناسبات کره شمالی و وآمريکا تحولی ايجاد شود.

کره شمالی همواره انجام رزمايشهای مشترک همسايه جنوبی با آمريکا را محکوم کرده و آنها را زمينه سازحمله به خود قلمداد نموده است، در حالی که واشنگتن و سئول، بردفاعی بودن رزمايشها تاکيد کرده اند.

سخنگوی تفنگداران دريائی آمريکا می گويد، «ما در اين مانورها جنگ افزارهايمان را آزمايش می کنيم تا مطمئن شويم که خوب کار می کنند و همه دستگاههای الکترونيکی سلاحها و خودروها کارشان را به درستی انجام می دهند.»

رزمايش مشترک، با نام رمز «تصميم کليدی» جانشين رزمايشی می شود که از سال ۱۹۹۴ اجرا می شد و هدف آن رساندن سريع نيرو به شبه جزيره کره، در صورت وقوع جنگ، بود.

در عمليات جديد، برخلاف گذشته نيروهای کره جنوبی در موضع فرماندهی خواهند بود.

سئول از سال ۱۹۵۰ که جنگ کره درگرفت، امر کنترل نيروهايش را به آمريکا واگذار کرد. از سال ۱۹۹۴، کنترل نيروها در زمان صلح به دست کره جنوبی افتاد، اما در صورت وقوع جنگ، يک ژنرال امريکائی مستقر در کره جنوبی فرمانده کل نيروهای اين کشور خواهد بود. قرار است از سال ۲۰۱۲ کره جنوبی، فرماندهی نيروهايش در زمان جنگ و صلح را خود برعهده بگيرد.

XS
SM
MD
LG