لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

احمدی نژاد سفرش را به عراق گشاينده فصلی جديد درمناسبات دودشمن سابق دانست


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران ميگويد سفرتاريخی اش به عراق فصلی جديد در مناسبات اين دو کشور سابقا دشمن با يکديگر بازکرده است.

آقای احمدی نژاد امروز، يکشنبه، پس از ورود به بغداد، در اقامتگاه رياست جمهوری عراق با استقبال جلال طالبانی روبرو شد که با تشريفات عبور از روی فرش قرمز همراه بود.

آقای احمدی نژاد پس از ملاقاتی که با اقای طالبانی داشت گفت مذاکراتشان بسيار مثبت بود، و افزود يک عراق توسعه يافته، قدرتمند و متحد به سود همه است.

آقای احمدی نژاد از آنجا برای ملاقات با نوری المالکی نخست وزير عراق به محدوده بشدت تحت حفاظت موسوم به دژ سبز بغداد رفت. اقای مالکی به ميهمانش گفت عراق سعی ميکند تمامی گروههای تروريست فعال در عراق را اخراج کند. نخست وزير عراق گفت القاعده، گروه ايرانی مجاهدين خلق و شورشيان کردی که به ترکيه حمله ميکنند، جزو اين گروهها هستند.

آقای احمدی نژاد اتهامی را که پرزيدنت بوش ديروز در مورد ارسال تسليحات پيچده و حساس از تهران به عراق مطرح ساخته بود، که موجب کشتن اتباع عراقی و آمريکائی ميشود، رد کرد. آقای احمدی نژاد گفت طرح اتهامات بدون مدرک مشکلات را در منطقه بيشتر ميکند. رئيس جمهوری اسلامی ايران همچنين گفت مردم عراق آمريکا را دوست ندارند.

ادميرال گرگوری اسميت، يکی از سخنگويان نظامی آمريکا گفت سفر رئيس جمهوری اسلامی ايران به بغداد می تواند برای بهبود امنيت در عراق کمک کننده باشد.

بسياری از رهبران کنونی شيعه عراقی ، از جمله آقای مالکی در دوران حکمرانی صدام حسين ، که يک سنی بود، در ايران شيعه زندگی در تبعيد داشته اند.

عراقی های سنی معترض به سفر آقای احمدی نژاد امروز در بغداد، و شهرهای ديگری که جوامع سنی قابل توجهی دارند، تظاهرات پراکنده ای ترتيب دادند.

آقای احمدی نژاد در کنفرانس خبری مشترکی که با حضور آقای طالبانی برگزار شد گفت هردو از مسائل درکی مشترک داشتند و تصميم گرفتند مناسبات سياسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور را گسترش دهند.

آقای طالبانی گفت عراق سعی ميکند مجاهدين خلق ، شاخه نظامی گروه مخالف با روحانيون حاکم بر ايران را اخراج کند. آقای طالبانی آنها را تروريست خواند و گفت حضورشان در عراق غير قانونی است.

پرزيدنت بوش روز شنبه گفته بود رهبران عراق بهتر است به ميهمانشان اين پيام روشن را بدهند که جمهوری اسلامی ايران بايد جلوی ارسال مهمات مورد استفاده برای کشتن غير نظاميان در عراق را بگيرد.

پرزيدنت بوش گفت جمهوری اسلامی ايران ترور صادر ميکند.

سفر دو روزه آقای احمدی نژاد به عراق نخستين سفر يک رئيس جمهوری اسلامی ايران به آن کشور پس از يک جنگ مرگبار هشت ساله در دهه هشتاد است. .

XS
SM
MD
LG