لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

کاندوليزا رايس: دلايل محکمی برای صدور قطعنامه سوم عليه جمهوری اسلامی وجود دارد


کاندوليزا رايس: دلايل محکمی برای صدور قطعنامه سوم عليه جمهوری اسلامی وجود دارد
کاندوليزا رايس: دلايل محکمی برای صدور قطعنامه سوم عليه جمهوری اسلامی وجود دارد

آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش تازه ای پیرامون برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است. در این گزارش آمده است که بچند موضوع باقیمانده از پیش پیرامون فعالیتهای اتمی، پاسخ داده نشده است.

در این گزارش همچنین آمده است : "برخلاف تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد جمهوری اسلامی ایران به فعالیتهای مرتبط با غنی سازی اورانیوم پایان نداده است." شورای امنیت سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران خواستار توقف کامل غنی سازی اورانیوم و فعالیتهای باز پروری آن شده است.

لازم بیاد آوریست که از اورانیوم پرورده میتوان در تولید ماده لازم برای ساخت سلاح اتمی استفاده کرد. در گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی گفته شده است که جمهوری اسلامی ایران نه تنها از تلاش غنی سازی اورانیوم سر باز نزده است، بلکه کار تولید و ساخت سانتريفیوژهائی را که توان غنی سازی اورانیوم با غلظت بيشتری را دارند، آغاز کرده است.

افزون بر این سازمان بین المللی انرژی اتمی "نگرانی شدید" خود را پیرامون سرپیچی جمهوری اسلامی ایران از پاسخ دادن به آنچه که به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده میشود ابراز داشته و از آن جمله آزمايشهای مخفيانه انفجاری با درجات بالا، طراحی و ساخت موشک و توليد گاز يو- اف- ۴ می باشد. گاز یو- اف- ۴ پیش در آمد تولید سوخت اورانیوم پرورده است. بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی این امر در استفاده از اتم برای جمهوری اسلامی ايران حياتی می باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دو قطعنامه اعمال تحریمهای اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران را بخاطر سر پیچی از متوقف نکردن غنی سازی اورانیوم و باز فرآوری آن بتصویب رسانیده است. در حال حاضر شورای امنیت سرگرم تنظیم قطعنامه سوم اعمال تحریمهای جدید است که بزودی به رأی گذاشته خواهد شد.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا میگوید: گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گویای این است که دلایل محکمی برای صدور قطعنامه سوم توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود دارد. او می افزايد: "جمهوری اسلامی ایران بکارغنی سازی اورانیوم ادامه میدهد. و در واقع به تلاشهای خود در این زمینه سرعت بخشیده که به روشنی بیانگر اين واقعيت است که نمی خواهد به خواستهای بين المللی پاسخ مثبت دهد، و در مقابل خواست جامعه بين المللی سر فرود آورد. جمهوری اسلامی ايران به پرسشهائی پيرامون تلاشهای پيشين برنامه های پنهان اتمی خود که منکر آن است پاسخ نداده است و از پيوستن به پروتکل سرپيچی کرده است.

کاندوليزا رایس می گوید:" از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مشخص است که کوششهای دولت جمهوری اسلامی ايران برای زدودن برخی از اعمال گذشته کافی نبوده، چرا که فعاليتهای موجود آن دولت و کارهای گذشته آن در اين زمينه و نگرانی همه ما از اينکه دولت جمهوری اسلامی ايران فعاليتهای اتمی نظامی خود را از سرگيرد، مشکل و دلهره ای جهانی است.

XS
SM
MD
LG