لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

پرزيدنت بوش در کنفرانس خبری پيرامون سفر خود به آفريقا و مسائل ديگر شرکت کرد


جورج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، امروز در يک کنفرانس خبری پيرامون سفر خود به آفريقا و مسائل ديگر سخنانی ايراد کرد. پرزيدنت بوش در مورد عراق از کنگره آمريکا خواست هرچه زودتر بودجه مورد نياز را تصويب کند.

وی گفت اعزام نيروهای اضافی کارساز بوده و از تحقق هدف تروريستهای القاعده که ايجاد پناهگاه در عراق است جلوگيری بعمل آورده اند. وی اضافه کرد با اعزام سربازان اضافی «ما توانسته ايم هزاران ستيزه جو را دستگير کنيم.» پرزيدنت بوش همچنين گفت دولت عراق اقدامات زيادی در جهت آشتی ملی بعمل آورده و به پيشرفتهای زيادی نائل آمده است.

پرزيدنت بوش همچنين با اشاره به روابط آمريکا و روسيه گفت گرچه ما با هم در بعضی مسائل اختلاف نظر داريم ولی روابط ما خوب است، از جمله اينکه ما با پيشنهاد روسيه دائر بر تأمين سوخت هسته ای ايران توسط روسيه موافق هستيم.

وی در پاسخ به خبرنگاری که پرسيد آيا شما با گفتگوی بدون قيد وشرط با رژيمهای ديکتاتوری مثل ايران يا کوبا موافقيد گفت، «ما اگر با رژيمهای سرکوبگر که آزاديخواهان را به زندان ميفرستند بدون قيد وشرط گفتگو کنيم، به منزله آن است که با آغوش باز به استقبال آنها رفته ايم، و اعمال ستمگرانه آنها را تأييد کرده ايم و اين کار پيام بدی به کشورهای دموکرات ورهبران دموکرات ميدهد.»

پرزيدنت بوش در مورد ترکيه گفت به سود هيچکس نيست به شورشيان کمک کند؛ و نبايد به شورشيان مسکن و پناهگاه داد.

پرزيدنت بوش اضافه کرد که با نظر رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، موافق است که عمليات نظامی ترکيه بايد محدود و موقت باشد و نيروهای ترکيه بايد «هرچه زودتر» از عراق بيرون بروند. پرزيدنت بوش در پاسخ خبرنگاری که سعی ميکرد تاريخی برای خروج نيروهای ترکيه بگيرد روی عبارت «هر چه زودتر» تأکيد کرد.

پرزيدنت بوش در مورد لايحه مربوط به شنود کردن مکالمات شهروندان گفت تعقيب قضايی شرکتهای مخابراتی که تسهيلات استراق سمع را فراهم ميآورند عادلانه نيست و اين شرکتها بايد مصونيت قضايی داشته باشند، در غير اين صورت نميتوان از آنها انتظار داشت که به دولت کمک کنند.

XS
SM
MD
LG