لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

خطای امنيتی مسئولان سنگاپور منجر به فرار رهبر جماعت اسلاميه شد


دولت سنگاپور اعلام کرد «يک خطای امنيتی» منجر به فرار رهبر گروه تروريستی جماعت اسلاميه از زندان شده است.

نيروهای انتظامی سنگاپور امروز (پنجشنبه) جستجوی خود را برای يافتن «ماس سلامت کستاری»، رهبر گروه جماعت اسلاميه-شاخه سنگاپور، که ديروز از زندان گريخت، ادامه دادند.

امروز دهها پليس ضد شورش در امتداد جاده منتهی به بازداشتگاه مستقر شدند، و صدها مأمور پليس و سرباز در خيابانهای اطراف اتومبيلها را کنترل کردند.

وزير کشور سنگاپور ضمن پوزش طلبی در پارلمان، امروز به قانون گذاران گفت سلامت کستاری هنگاميکه در اتاق انتظار زندان منتظر ديدن اعضای خانواده خود بود، درخواست کرد به دستشويی برود، و از همانجا از زندان گريخت.

مقامات سنگاپور همواره به سيستم امنيتی پيچيده و کارآمد خود مباهات می کردند و معمولا فرار زندانيان در اين کشور به ندرت رخ ميدهد.

مقامات از اين امر واهمه دارند که کستاری به اندونزی فرار کرده باشد.

کستاری متهم است که در طرح حمله به هدف هايی در سنگاپور، از جمله سفارت آمريکا، باشگاه آمريکاييان، و ساختمانهای دولتی آن کشور، دخالت داشته است.

وزارت کشور سنگاپور همچنين کستاری را متهم به توطئه برای ربودن هواپيما کرده است. اما هيچ يک از اين برنامه ها به مرحله عمل درنيامده است.

کستاری، در سال ۲۰۰۱ در پی بازداشت ۴۰ مظنون به عضويت در گروه جماعت اسلاميه، از سنگاپور به اندونزی رفت؛ اما مقامات آن کشور وی را در سال ۲۰۰۳به اتهام دارا بودن مدارک شناسايی جعلی بازداشت کردند، و به سنگاپور برگرداندند. از آن زمان تا کنون، طبق قانونی که بازداشت افراد مظنون را تحت شرايطی، برای مدت نامحدود مجاز ميسازد، در بازداشت مقامات سنگاپور بوده است.

جماعت اسلاميه، يک گروه اسلام گرای افراطی، مسؤل حملات مرگبار در سراسر حوزه آسيای جنوب شرقی بحساب می آيد. از جمله اقدامات تروريستی اين سازمان حمله به يک کلوب شبانه در جزيره بالی در اندونزی بوده است که ۲۰۲ کشته برجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG