لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

فرستاده ويژه چين از دارفور ديدن کرد


ليو گيوجين، فرستاده ويژه چين، از مناطق مختلف در دارفور ديدن کرد.

او روز سه شنبه در سفری به جنوب دارفور ضمن بازديد از اردوگاه آوارگان جنگ داخلی گفت، «چين کمکهای بشردوستانه ای تا کنون برای شما فراهم کرده است و حالا شرکتهای چينی مشغول ساخت پروژه های تامين آب در دارفور هستند. سفارت چين و موسسات چينی سرگرم جمع آوری کمکهای مالی برای شما هستند.»

بر طبق گزارش وب سايتهای خبری چينی اين چهارمين سفر ليو گيوجين به سودان است. او در بازديد از غرب دارفور گفت، «من از جانب دولت چين و از جانب يک ميليارد و سيصد ميليون نفر مردم چين که ۲۳ درصد جمعيت جهان است به شما تبريک می گويم. باور کنيد چين دوست خوب مردم سودان باقی خواهد ماند.»

چين رسانه های خبری را متهم می کند که پيشرفت نيروهای مشترک حافظ صلح سازمان ملل و اتحاديه آفريقا را نايده می گيرند. و از کشورهای جهان خواسته است که از سياسی کردن مسائل فنی در ارتباط با اعزام نيروهای حافظ صلح اجتناب کنند. در حالی که سازمان ملل گزارش داده است سودان، به رغم ممنوعيت حملات نظامی، بارها مناطقی در غرب دارفور را بمباران کرده است.

بسياری از کشورهای غربی از سياستهای چين در رابطه با دارفور انتقاد می کنند، و اعلام کرده اند که چين به اندازه کافی دولت سودان را برای خاتمه خشونتها تحت فشار قرار نمی دهد.

در طول چهار سال جنگ داخلی در سودان دستکم ۲۰۰,۰۰۰ نفر کشته و دو و نيم ميليون نفر بی خانمان شده اند.

دولت سودان متهم است که با استفاده از ميليشيای اقوام عربی، که به جنجويد معروف هستند، به کشتار اقوام آفريقائی در دارفور دست زده است.

فيلمساز آمريکايی، استيون اسپيلبرگ، اخيراً به همکاری خود با چين بعنوان مشاور هنری المپيک خاتمه داد و اعلام کرد بعلت ارتباط چين با سودان وجدانش اجازه نمی دهد به اين همکاری ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG