لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

وزير دفاع آمريکا به منظور تاکيد بر لزوم خروج ترکيه از شمال عراق به آنکارا می رود


وزير دفاع ايالات متحده آمريکا، روبرت گيتس، اظهار داشت به رهبران ترکيه خواهد گفت که ترکيه می بايست ظرف دو هفته آينده به عمليات خود در شمال عراق پايان دهد.

گيتس قرار است امروز (چهارشنبه)، يعنی درست يک هفته پس از آغاز تهاجم نيروهای زمينی ترکيه عليه شورشيان حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک.) وارد آنکارا شود.

وزير دفاع آمريکا، که برای ديدار از دهلی نو به هند سفر کرده بود، گفت در سفر به ترکيه موضع واشنگتن مبنی بر لزوم خاتمه دادن هرچه سريع تر به عمليات نظامی را تکرار خواهد کرد.

از سوی ديگر، فرستاده ارشد ترکيه، احمد دوتقلو، امروز برای توجيه و انجام مذاکرات پيرامون عمليات نظامی کشور متبوعش در پايتخت عراق بسر می برد.

ارتش ترکيه امروز اعلام داشت که از غروب ديروز تاکنون ۷۷ شورشی کرد را کشته است، و اين مجموع تعداد کشته شدگان شورشيان را به ۲۳۰ نفر می رساند. به گفته ارتش ۵ سرباز نيز در درگيری های بامداد کشته شدند، که اين تعداد مجموع کشته شدگان ارتش را به ۲۴ نفر می رساند.

در گذشته شورشيان مدعی می شدند که آمار تلفاتی که ارتش می دهد معمولا غلو آميز است. آمار هيچ يک از دو طرف بطور مستقل قابل تائيد نيست.

دولت عراق عمليات ارتش ترکيه در شمال کشور را محکوم کرده و از ترکيه خواسته است قوايش را فورا پس بکشد.

سخنگوی دولت عراق، علی الدباغ، ديروز گفت عمليات نظامی کشور همسايه اصل حاکميت عراق را بزير سوال برده است.

اما نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، عمليات نظامی کشورش را مورد دفاع قرار داده و آن را يک «مبارزه بر حق» خواند.

گيتس اظهار داشت به مقامات ترکيه خواهد گفت اگر خواهان حل مشکلات ديرپايشان با شورشيان کرد هستند، بايد راه حل همه جانبه ای را در نظر بگيرند.

XS
SM
MD
LG