لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۵

کلينتون و اوباما درآستانه رقابت حياتی هفته آينده مجددا مناظره ای تند وشديد داشتند


هيلاری کلينتون و براک اوباما، متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از حزب دمکرات، در باره مراقبت های درمانی، تجارت، و امور بين المللی، سه شنبه شب در شهر کليولند در ايالت اوهايو مناظره ای تند و شديد داشتند. اين روياروئی يک هفته پيش از رقابت های حياتی در انتخابات مقدماتی دو ايالت اوهايو و تکزاس روی داد.

سناتور کلينتون، سناتور اوباما را برای پخش بروشور هائی سرزنش کرد که در آنها گفته شده است در چارچوب برنامه خانم کلينتون در مورد بيمه های درمانی، مردم مجبور به خريدن بيمه ميشوند ، حتی اگر استطاعت آن را نداشته باشند. سناتور اوباما گفت هنگامی که دستگاه تبليغاتی خانم کلينتون حملات منفی مشابهی عليه او انجام داد وی خشمگين نشد.

در صحنه سياست خارجی، سناتور کلينتون گفت اظهارات قبلی سناتور اوباما، از جمله هنگامی که گفت حاضر است با ديکتاتورها بدون هيچ پيش شرطی ملاقات کند، نشان ميدهد که وی برای بعهده گرفتن مسئوليت و انجام وظايف فرماندهی کل قوا آمادگی ندارد. سناتور اوباما در پاسخ گفت سناتور کلينتون با دادن رای موافقی که به پرزيدنت بوش اجازه داد به عراق حمله کند، نشان داد که فاقد قدرت قضاوت و ارزيابی درست است.

اين دو همچنين هر يک ديگری را حامی قرارداد تجارت آزاد در آمريکای شمالی معرفی کردند، که به گفته آنان به اقتصاد اوهايو آسيب رساند ، اما برای بعضی ديگر از ايالت ها، مفيد بوده است.

سناتور کلينتون اميدوار است بتواند هفته آينده با پيروزی در اوهايو و تکزاس، به رقابت با سناتور اوباما ادامه دهد، که قبلا يازده رقابت را يکی پس از ديگری برده است.

سناتور کلينتون در نظر سنجی های اوهايو از سناتور اوباما جلوتر ، و در تکزاس، شانه به شانه است.

سناتور اوباما، پيش از مناظره ديشب، از تائيد سناتور کريستوفر داد برخوردار شد که ماه گذشته از صحنه رقابت برای کانديدائی حزب دمکرات خارج شد.

دو نظر سنجی جديد در سطح ملی، سناتور اوباما را از سناتور کلينتون جلوتر نشان ميدهد. در نظر سنجی نيويورک تايمز و سی بی اس، سناتور اوباما به نسبت پنجاه و چهار بر سی و هشت، و در نظر سنجی يو اس ای تودی و گالوپ، به نسبت پنجاه و يک بر سی و نه از سناتور کلينتون جلوتر است.

برنده رقابت در اردوگاه دمکرات ها ، در انتخابات رياست جمهوری آمريکا در ماه نوامبر، به احتمال قوی با سناتور جمهوريخواه جان مک کين رقابت خواهد کرد که کانديدائی او تقريبا قطعی بنظر ميرسد.

XS
SM
MD
LG