لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

وزير دفاع آمريکا بمنظور توسعه روابط نظامی با هند از اين کشور ديدن کرد


رابرت گيتس، وزير دفاع ايالات متحده آمريکا، در سفر دوروزه خود به هند که به منظور استحکام روابط نظامی دو کشور صورت گرفت ديروز (سه شنبه) وارد دهلی نو پايتخت هند شد و با مان موهان سينگ، نخست وزير هند، و پراناب موخرجي، وزير امور خارجه آن کشور، ملاقات کرد.

گيتس، که چندی پيش بعلت لغزش روی يخ در واشنگتن دی سی دچار شکستگی بازو شده بود، پس از ورود به هند از آرامگاه يکی از امپراطوران قرن شانزدهم هند ديدار کرد. وی در جمع خبرنگاران در آن مکان ابراز داشت سفر وی به منظور گسترش ارتباط بين دو دموکراسی بزرگ جهان صورت گرفته است.

تلاش هند برای مدرن کردن ارتش آن کشور محور گفتگوهای آقای گيتس با رهبران هند بود. انتظار می رود تمايل هند به خريد چندين جت جنگنده به ارزش ۱۰ ميليارد دلار مورد بررسی قرار گيرد.

اگرچه گفتگو جهت پيمان همکاری های اتمی بين ايالات متحده و هند متوقف شده است، ولی آقای گيتس گفت، آغاز همکاری های غير نظامی اتمی برای هر دو کشور مفيد است و «ما اميدواريم اين توافقنامه به تصويب برسد. اما سفر من به منظور توسعه روابط نظامی دو کشور و مستقل از مساله پيمان اتمی غير نظامی است.»

کمونيست های هند مخالف پيمان غير نظامی اتمی هند و ايالات متحده هستند و می گويند اين پيمان استقلال هند در سياست خارجی و برنامه سلاح های اتمی آن کشور را به خطر می اندازد.

روسيه در چند دهه گذشته بزرگترين صادر کننده تسليحات به هند بوده است، ولی در سال های اخير دهلی نو روابط دفاعی و امنيتی خود با ايالات متحده را افزايش داده است و شرکت های هواپيما سازی ايالات متحده اميدوارند قرارداد پرمنفعتی برای خريد ۱۲۶ جت جنگنده به امضا برسد.

ولی مقامات ايالات متحده انتظار ندارند اين قرارداد به زودی امضا شود. آنها بر اين باورند که انتخابات سال آينده هند روند گفتگوهای لازم برای عهد اين پيمان را به تعويق خواهد انداخت.

XS
SM
MD
LG