لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

سخنگوی ارتش پاکستان: ۹۰درصد دره سوات از طالبان پاکسازی شده است


به گفته مقامات ارشد نظامی پاکستان، مناطق کوهستانی دره استراتژيک سوات، در شمال غربی کشور، از شورشيان وابسته به طالبان پاکسازی شده است.

عده زيادی از شورشيان مسلح طالبان که از پاييز گذشته کنترل دره سوات را در دست داشتند، ماه نوامبر در پی شديدترين حمله نيروهای ارتش پاکستان به مواضعشان، سرکوب شده، و بازمانده های آنان به روستاهای خود گريخته اند. با نزديک شدن بهار و آب شدن برفها سربازان اکنون کنترل اوضاع را در دره سوات تا حد زيادی به دست گرفته اند.

ژنرال اطهر عباس سخنگوی ارتش پاکستان از پاکسازی ۹۰ درصد منطقه خبر می دهد.

اما ملا فضل الله، روحانی پرنفوذ و حامی شورشيان طالبان در منطقه، هنوز دستگير نشده است. وی با ارسال پيام از يک ايستگاه راديويی موج کوتاه، هزاران نفر از پيروانش را به جهاد عليه نيروهای دولتی تشويق می کند.

دره سوات، که پيشتر يک منطقه تفريحی بود و به خاطر شباهت چشم اندازهای کوهستانی اش با کوههای آلپ، از آن به عنوان سوئيس آسيا ياد می شد، پس از نفوذ طالبان خالی از جهانگردان شده است.

در يکی از مناطق امنِ دره سوات، فرمانده عمليات ارتش در منطقه، ضمن ترتيب دادن بازديدی برای خبرنگاران، نتايج تازه ترين عمليات عليه شورشيان، از جمله کشف و ضبط مقادير زيادی اسلحه و مهمات که در گنبد يکی از مساجد محلی مخفی شده بود، را به آنان نشان داد. ژنرال ناصر جانجوآ در يک کنفرانس خبری با تشريح وضعيت در منطقه گفت، «عمليات نظامی به پايان رسيده، ولی بايد تکليف بقايای شورشيان و رهبرشان را هم روشن کنيم.»

در خبری ديگر، دفتر يک سازمان امدادرسانی غيردولتی بريتانيا موسوم به Plan International در منسرا در شمال غربی پاکستان ديروز (دوشنبه) بعد از ظهر هدف حمله شورشيان مسلح قرار گرفت. شاهدان عينی می گويند ۱۲ مهاجم مسلح با هجوم به داخل ساختمان به روی حاضران آتش گشودند، و سپس دفتر سازمان را به آتش کشيدند. در اين حمله دستکم 4 نفر از کارکنان کشته و هشت نفر ديگر مجروح شدند که حال دو نفر از آنها وخيم اعلام شده است.

و شهر راولپندی صحنه يک انفجار انتحاری بود که بر اثر آن ژنرال ارشد ارتش، مشتاق احمد بيگ، جان خود را از دست داد. اين انفجار هفت مجروح برجا گذاشت.

XS
SM
MD
LG