لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

دور تازه گفتگوها در بيروت برای رفع بن بست سياسی لبنان آغاز شد


در نشستی که به ميزبانی عمرو موسی، دبيرکل اتحاديه عرب، بعد از ظهر ديروز (يکشنبه) در محل پارلمان لبنان در بيروت، برگزار شد، سعد حريری، رهبر ائتلاف اکثريت حاکم؛ امين جميل، رئيس جمهور اسبق که متحد اکثريت حاکم مخالف استيلای سوريه بر لبنان است؛ و ميشل عون، رهبر اپوزيسيون مسيحی لبنان، حضور داشتند.

در پايان اين نشست چهارساعته، دفتر مطبوعاتی پارلمان لبنان، تنها به اعلام اين خبر بسنده کرد که حاضران در نشست توافق کرده اند که مجددا با يکديگر ديدار کنند.

از دوم آذرماه گذشته و پايان رياست جمهوری اميل لحود، لبنان نتوانسته است رئيس جمهوری انتخاب کند و تاکنون تلاشها برای تأئيد ميشل سليمان به عنوان رئيس جمهوری برآمده از وفاق ملی، نتيجه بخش نبوده است. به نظر می رسد جلسه رأی گيری برای رياست جمهوری ميشل سليمان در پارلمان لبنان که قرار بود سه شنبه اين هفته برگزارشود، برای پانزدهمين بار به تعويق افتد. دبيرکل اتحاديه ی عرب، در اين سفر به لبنان، می کوشد حمايت گروههای سياسی رقيب را از ميشل سليمان که مورد حمايت کشورهای عرب است، جلب کند.

ميشل سليمان برای رئيس جمهور شدن، نيازمند دستکم، دو سوم آرای نمايندگان است.

اپوزيسيون طرفدار سوريه در لبنان، که در پارلمان اين کشور در اقليت است، اعلام کرد درصورتی حاضر است به رياست جمهوری ميشل سليمان رأی بدهد که ۳۰ کرسی کابينه لبنان بطور مساوی بين اپوزيسيون، ائتلاف حاکم، و ميشل سليمان، تقسيم شود.

ائتلاف حاکم، اين شرط را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG