لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

به دليل تحريم بانک های ايرانی از سوی چين تاسيس دو کارخانه خودروسازی متوقف شد


مديرعامل بزرگترين شرکت خودروسازی ايران گفت پروژه تاسيس دو کارخانه خودروسازی توسط يک شرکت چينی به دليل تحريم بانک های ايرانی از سوی چين متوقف شده است.

مدير عامل گروه صنعتی ايران خودرو به خبرگزاری دانشجويان ايسنا گفته است که تحريم بانک های ايرانی از سوی شرکت های چينی روی همکاری ايران خودرو با شرکت خودروسازی چری چين اثر گذاشته است. در همين حال وزير صنايع و معادن جمهوری اسلامی درکنفرانسی مطبوعاتی اظهار داشته است که بحثی درباره لغو قرارداد چری مطرح نيست.

در ۲۱ آذر ماه گذشته اسد الله عسگر اولادی، رييس اتاق بازرگانی مشترک ايران و چين، به اين خبرگزاری گفته بود که بانک های چينی بر روابط بازرگانی با ايران محدوديت هايی اعمال کرده اند. معاون وزارت امور خارجه ايران هم در تاريخ 13 بهمن ماه اعلام کرده بود که بانک های چين تحت فشار آمريکا مدت چهار ماه است که با بانک های ايران قطع رابطه کرده اند.

آمريکا به طور يک جانبه بانک های ملی و صادرت را تحريم کرده است. بانک سپه هم توسط شورای امنيت سازمان ملل و بر اساس قطعنامه ۱۷۴۷ به دليل نقش آن در تامين منابع مالی برنامه هسته ای جمهوری اسلامی تحريم شده است. از سوی ديگر آمريکا تا کنون چند بانک بزرگ آلمان را قانع کرده است تا روابط مالی خود را با ايران قطع کنند.

XS
SM
MD
LG