لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۶

کماندوهای ترکيه در شمال کوهستانی و برفی عراق شورشيان کرد را تعقيب ميکنند


کماندوهای ارتش ترکيه امروز، يکشنبه، در شمال کوهستانی و پوشيده از برف عراق، در چهارمين روز عمليات عمده زمينی عليه شورشيان کرد، در تعقيب شورشيان بودند. جت های جنگنده ترکيه نيز برفراز نواحی مرزی پرواز ميکردند.

رهبران دولت منطقه ای کردستان عراق، که به ترکيه هشدار داده اند غيرنظاميان را در جريان عمليات نظامی در عراق هدف نگيرد، ميگويند اگر به غير نظاميان آسيبی وارد شود مقاومتی گسترده در کار خواهد بود.

از ديروقت پنجشنبه که عمليات نظامی ترکيه در شمال عراق آغاز شد، گزارشی حاکی از تلفات غيرنظاميان داده نشده است. اما هشيار زيباری وزير امور خارجه عراق ميگويد ارتش ترکيه پنج پل را ويران کرده است.

ارتش ترکيه از کشته شدن هفت سرباز خود و دست کم هفتاد و نه شورشی کرد در عمليات خبر داده است. حزب کارگران کردستان، موسوم به پ ک ک ميگويد يک هلی کوپتر جنگی ترکيه را سرنگون کرده و بيست سرباز ترکيه را کشته است.

ارقام هيچيک از دو طرف، و نيز ادعای پ ک ک در مورد سرنگونی هلی کوپتر، مستقلا تائيد نشده است.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا امروز گفت وی اميدوار است ترکيه عمليات را کوتاه و دقيق برگزار کند. وی افزود ترکيه اگر خواستار حل و فصل مسائل ديرين با شورشيان پ ک ک است، به رويکردی جامع، از جمله ابتکارهائی غير نظامی نيازمند است.

ترکيه ميگويد عمليات نظامی اش در شمال عراق با هدف حراست و حفاظت از مردم ترکيه در مقابل حملاتی انجام گرفته است که شورشيان مستقر در عراق انجام ميدهند.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ميگويد نيروهای ترکيه هنگامی بازخواهند گشت که ارتش ترکيه حمايت های تدارکاتی و روانی پ ک ک را از بين برده باشد

XS
SM
MD
LG