لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

بارزانی: در نبرد ميان ارتش ترکيه با کردهای شورشی در عراق مداخله نخواهيم کرد


" hspace=2 src="/persian/images/ap_turkey_iraq_soldiers_mountain_23feb08_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>در سومين روز از آغاز حمله جديد نيروهای ترکيه به مواضع شورشيان کرد متعلق به حزب پ. ک. ک. در شمال عراق گرچه هنوز گزارشی از تلفات غيرنظاميان نرسيده، اما مسعود بارزانی رهبر کردهای منطقه خودمختار کردستان عراق هشدار داده است که هدف قرار دادن غيرنظاميان با مقاومتی در سطح گسترده روبرو خواهد شد.

علی الدباغ، سخنگوی دولت مرکزی عراق، می گويد فرماندهان نظامی ترکيه به عراق اطمينان داده اند که عملياتی محدود را انجام خواهند داد که استاندارد های معينی را زير پا نخواهد گذاشت. وی توضيح بيشتری در مورد چگونگی عمليات و استاندارهای مورد اشاره نداد.

حملات زمينی ارتش ترکيه با پشتيبانی نيروی هوايی آن کشور به کوههای پر برف در شمال عراق يکی از عمليات بزرگ ترکيه در نبرد با شورشيان کرد بشمار می رود. بنا به گفته هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق، نيروهای ترکيه پنج پل را در شمال عراق منهدم کرده اند. در اين حال ترکيه از کشته شدن هفت سرباز کشورش در درگيری ها گزارش می دهد، و مدعيست که دست کم ۷۹ نفر از شورشيان حزب پ. ک. ک. را از پای درآورده است.

از سوی ديگر پ. ک. ک. می گويد يک هلی کوپتر نظامی ترکيه را سرنگون کرده و بيست سرباز ترک را کشته است، اما ادعاهای طرفين در مورد تعداد تلفات و سرنگونی هلی کوپتر ارتش ترکيه هنوز از سوی منبع مستقلی تأئيد نشده است. رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، امروز اظهار اميدواری کرد که حملات ترکيه مختصر و مفيد باشد. وی اضافه کرد برای حل مسئله پ. ک. ک. ترکيه نياز به استفاده از يک راهکار همه جانبه از جمله ابتکارهای غير نظامی دارد.

ترکيه مدعيست که اين حمله بمنظور حفظ و حمايت مردم کشورش از حملات شورشيانی صورت می گيرد که در عراق مأمن گزيده اند. رجب طيب ا ردوغان، نخست وزير ترکيه، می گويد نيروهای آن کشور بمحض منهدم کردن حمايت های لجستيکی و روانی کردهای شورشی به پايگاههای خود باز خواهند گشت.

روز گذشته اجساد بعضی از سربازان کشته شده ترکيه در عمليات نظامی جديد بوسيله هواپيما به ترکيه برگردانده شد. در همين حال بستگان و دوستان يکی از سربازان کشته شده در درگيری های روز گذشته در قونيه زادگاه او مراسمی را برای گراميداشت او برگزار کردند. در اين مراسم، سلام کمر، پدر سرباز کشته شده، گفت از اينکه فرزندش در راه اتحاد کشورش شهيد شده خوشحال است.

در استانبول نيز گروه کوچکی از هواداران حزب جامعه دموکراتيک که از کردها حمايت می کنند گرد آمدند و با دادن شعار هايی عليه دولت ترکيه و آمريکا خواستار متوقف کردن حملات ارتش ترکيه به اعضای حزب کارگران کر دستان شدند. دورسان يلديز، قائم مقام حزب جامعه دموکراتيک، در استانبول گفت، «اين عمليات ترکيه را به ورطه جنگی غير قابل توقف در منطقه می کشاند و اين امکان وجود دارد که به جنگ ميان ترکها و کردها دامن زند.»

حزب کارگران کردستان ترکيه از سال ۱۹۸۴ برای خود مختاری با دولت ترکيه در ستيز است. اين درگيری ها تا کنون بيش از سی هزار کشته به جای گذاشته است. ترکيه، آمريکا، و اتحاديه اروپا حزب کارگران کردستان ترکيه را يک گروه تروريستی قلمداد می کنند.

XS
SM
MD
LG