لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

نشست رهبران برزيل، آرژانتين، و بوليوی بر سر انرژی بدون نتيجه پايان يافت


نشست رهبران سه کشور برزيل، آرژانتين، و بوليوی بر سر چگونگی بهره برداری از منابع گاز طبيعی مشترک ميان سه کشور بدون نتيجه قطعی پايان يافت، اما هر سه توافق کردند به مذاکرات خود در آينده ادامه دهند.

شرکت کنندگان شامل کريستينا فرناندز، رئيس جمهوری آرژانتين؛ ايگناسيو لولا دا سيلوا، رئيس جمهوری برزيل؛ و ايوو مورالس، رئيس جمهوری بوليوی، بودند. اين سه مقام در کاخ رياست جمهوری در بوئنوس آيرس، پايتخت برزيل، تاييد کردند که اقتصاد کشورهايشان از آهنگ رشد شتابانی برخوردار است. از اين رو تامين انرژی و در نتيجه گاز طبيعی بعنوان بزرگترين منبع انرژی از اهميت خاصی برای آنان برخوردار است.

در اين زمينه مقامات بوليويايی تاييد کردند رشد شتابان مصرف گاز طبيعی می تواند منطقه را با کمبود گاز در سال آينده مواجه سازد. مصرف روزانه گاز طبيعی برزيل بيش از ۲۸ ميليون مترمکعب برآورد می شود، که نيمی از آن را از بوليوی تامين می کند. اما دولت بوليوی رسماً تاييد کرده توانايی تامين اين حجم از گاز مورد نياز برزيل را ندارد، زيرا صنايع و پالايشگاههای گاز بوليوی که پس از روی کار آمدن ايوو مورالس ملی شده اند پاسخگوی نياز بازار نيستند.

بحران کمبود گاز زمستان گذشته باعث قطع گاز خانگی در آرژانتين شد که اعتراضات گسترده ای را در پی داشت.

همچنين اين کشورها توافق کردند تا پيرامون تاثيرات محيط زيستی و فنی ساخت سد بر روی رودخانه اوروگوئه، که مرز مشترک آبی کشورهاست، به مطالعه بپردازند تا در آينده انرژی آبی کمبود گاز طبيعی منطقه را برطرف کند.

XS
SM
MD
LG