لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

عراق از ترکيه خواستار فراخواندن نيروهايش از شمال عراق شد


دولت عراق از ترکيه خواسته است نيروهايش را در اولين فرصت ممکن از شمال عراق، که صحنه نبرد سربازان ترک با شورشيان کرد است، خارج کند.

يک اعلاميه امروز، يکشنبه، دولت عراق ميگويد اقدام نظامی ترکيه تمامت ارضی عراق را تهديد ميکند. عراق از ترکيه خواستار ملاقات و گفتگو در باره بحران شده است.

ترکيه ميگويد حمله زمينی عمده عليه شورشيان حزب کارگران کردستان، موسوم به پ ک ک را ، که روز پنجشنبه آغاز شد، برای متوقف کردن شورشيان از حمله به غير نظاميان ترک انجام داده است.

ارتش ترکيه امروز سقوط يک هلی کوپتر خود را تائيد کرد و گفت صد و دوازده شورشی و پانزده سرباز ترک در عمليات کشته شده اند. شورشيان اين ارقام را تائيد نکرده اند.

گزارشی که حاکی از تلفات غير نظاميان باشد داده نشده است، اما هوشيار زيباری وزير امور خارجه عراق امروز گفت ترکيه پنج پل را ويران کرده است.

در همين حال نشيروان بارزانی نخست وزير دولت منطقه ای کردستان عراق امروز گفت بنظر ميرسد ترکيه با حمله به تاسيسات زير بنائی کردها نبرد را به ورای جنگ با شورشيان پ ک ک تعميم دا ه است. وی گفت مسعود بارزانی رئيس منطقه کردستان از پرزيدنت بوش برای پايان دادن به بحران درخواست کمک کرده است.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ميگويد نيروها هنگامی بازخواهند گشت که ارتش ترکيه حمايت های تدارکاتی و روانی از پ ک ک را نابود کرده باشد.

کماندوهای ارتش ترکيه امروز، يکشنبه، در شمال کوهستانی و پوشيده از برف عراق، در چهارمين روز عمليات عمده زمينی عليه شورشيان کرد، در تعقيب شورشيان بودند . جت های جنگنده ترکيه نيز برفراز نواحی مرزی پرواز ميکردند.

رهبران دولت منطقه ای کردستان عراق، که به ترکيه هشدار داده اند غيرنظاميان را در جريان عمليات نظامی در عراق هدف نگيرد، ميگويند اگر به غير نظاميان آسيبی وارد شود مقاومتی گسترده در کار خواهد بود.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا امروز گفت وی اميدوار است ترکيه عمليات را کوتاه و دقيق برگزار کند. وی افزود ترکيه اگر خواستار حل و فصل مسائل ديرين با شورشيان پ ک ک است، به رويکردی جامع، از جمله ابتکارهائی غير نظامی نيازمند است.

XS
SM
MD
LG