لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

مقامات ارشد آمريکا و استراليا بر متحد بودن دو کشور تاکيد گذاشتند


آمريکا و استراليا امروز در نخستين ملاقات سطح عالی مقامات دو کشور پس از به قدرت رسيدن دولت جديد کوين رود در دسامبر گذشته، متحد بودن با يکديگر را مورد تاکيد قرار دادند.

ملاقات رابرت گيتس وزير دفاع و جان نگروپونته قائم مقام وزير امورخارجه آمريکا با استفان اسميت وزير امور خارجه، و جوئل فيتزگيبون وزير دفاع استراليا در کانبرا انجام گرفت.

اسميت در يک کنفرانس خبری مذاکرات و تبادل نظرهای بعمل آمده در ملاقات را بسيار مثبت و سازنده توصيف کرد. وی گفت دو طرف در باره بسياری از مسائل استراتژيک ، ازجمله برنامه استراليا برای فراخوانی تعدادی از سربازانش از عراق تبادل نظر کردند.

فيتزگيبون به خبرنگاران گفت وی مايل است واشنگتن فروش جنگنده های جديد استيلت F-22 را به استراليا مورد بررسی قراردهد. قوانين آمريکا فروش اين جنگنده ها را به کشورهای خارجی ممنوع ساخته است. وزير دفاع استراليا گفت آقای گيتس مخالفتی با فروش جنگنده ها به استراليا نداشت و اين کنگره آمريکاست که بايد مجوّز قانونی آن را صادر کند.

دوطرف همچنين در باره نفوذ رو به افزايش چين در منطقه و امکان عمل کردن استراليا در نقش يک پل ارتباطی ميان واشنگتن و پکن تبادل نظر کردند.

XS
SM
MD
LG