لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

ارقام تلفات ناشی از عمليات نظامی ترکيه عليه شورشيان کرد در شمال عراق ضد و نقيض است


نيروهای ترکيه و شورشيان کرد امروز، شنبه، در شمال عراق درگير زدوخوردهائی جديد بودند، و اين در حالی است که ارتش ترکيه ميگويد به عمليات تهاجمی خود به مخفی گاههای شورشيان در منطقه ادامه ميدهد.

ارتش ترکيه ميگويد هفت نفر از سربازانش، و دست کم هفتاد و نه شورشی، از روز پنجشنبه که عمليات عليه حزب کارگران کردستان، موسوم به پ ک ک ، شروع شد، کشته شده اند. اما پ ک ک ميگويد دست کم بيست سرباز ترکيه را کشته است. تائيد مستقل اين ارقام ضد و نقيض ممکن نيست زيرا جنگ در يک ناحيه دوردست کوهستانی جريان دارد.

ترکيه در اين عمليات، به حملات هوائی عليه مواضع پ پ ک در ناحيه مرزی کوهستانی عراق نيز متوسل شده است.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه روز جمعه گفت هدف اين عمليات حراست و حفاظت از مردم ترکيه است. وی گفت نيروها هنگامی باز خواهند گشت که ارتش به هدف خود در نابود کردن مواضع تدارکاتی و حمايتی پ ک ک دست يافته باشد.

ترکيه پ ک ک را متهم کرده است که از مخفی گاههائی در مرزهای کوهستانی شمال عراق برای حمله به سربازان دولتی در خاک ترکيه استفاده ميکند.

پ ک ک از بيست و چهار سال پيش برای خودمختاری در جنوب شرقی عموما کردنشين ترکيه می جنگد. خشونت های ناشی از اين جنگ بيش از سی هزار نفر را کشته است.

عراق عمليات ترکيه را نقض تمامت ارضی خود ميداند و ترکيه را به عهد شکنی برای آسيب نرساندن به تاسيسات زيربنائی متهم کرده است. يک سخنگوی دولت عراق گفت بغداد موضع ترکيه را درک ميکند، اما عمليات نظامی بحران پ پ ک را برطرف نمی کند.

علی باباجان وزير امور خارجه ترکيه ميگويد آنکارا قويا مدافع تمامت ارضی عراق است.

پ پ ک توسط آمريکا و اتحاديه اروپا تشکيلاتی تروريستی شناخته شده است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد واشنگتن از ترکيه خواسته است عمليات نظامی را صرفا به هدف گرفتن شورشيان محدود کند.

مقامات اتحاديه اروپا از ترکيه خواستار اجتناب از توسل به آنچه که بی تناسب بودن در عمليات نظامی توصيف ميکنند، شده اند.

بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد از ترکيه خواسته است خوشيتن داری به خرج دهد و احترام مرز های خود را با عراق نگاه دارد .

شمار سربازان درگير در عمليات مشخص نيست، اما تلويزيون ترکيه صحبت از ده هزار نفر کرده است.

XS
SM
MD
LG