لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

درگذشت آلن رپ گری يه نويسنده و فيلمساز فرانسوی


«آلن رپ گری یه» نویسنده، فیلمساز و نظریه پرداز ادبی، روز ۲۹ بهمن در سن ۸۵ سالگی، در بیمارستانی در غرب فرانسه، درگذشت. «آلن رپ گری یه» همراه با «ناتالی ساروت»، «کلود سیمون»، «میشل بوتور» و «مارگریت دوراس» پایه گذار جریان ادبی معروف به: «رمان نو» بود که پس از جنگ دوم در فرانسه پدیدار شده، توجه محافل ادبی و منتقدان را به خود جلب کرد.

این جریان ادبی، با نادیده گرفتن اصول سنتی رمان نویسی متعارف، اعلام کرد: « جنگ دوم و پیامدهایش باعث دگرگونی های شدید در بنیاد و ساختار رمان سنتی شده است؛ پس، برای دستیابی به درک تازه ای از جهان درونی رمان، باید بتوانیم ذائقه معتاد خوانندگان، که هنوز حاکم مطلق بر شیوه و ساختار رمان است، را تغییر دهیم.»

«آلن رپ گری یه» که آثاری همچون: «مدادپاکن ها»، «سال گذشته در مارین باد» و «طرحی برای انقلاب در نیویورک» را منتشر کرده، در چهل سالگی به فیلمسازی پرداخت که نوشتن ۱۵ فیلمنامه و کارگردانی چندین فیلم حاصل این دوران است؛ اما فیلم: «سال گذشته در مارین باد» و برنده جایزه نخل طلایی جشنواره کن، که براساس فیلمنامه ای از «آلن رپ گری یه» ساخته شد، شگفتی منتقدان فیلم سراسر جهان را برانگیخت.

اما آوازه جهانی «آلن رپ گری یه» حاصل نوشتن کتاب ضد رُمان: «پاک کن ها» بود. از پی آن، او توانست به همراه کلود سیمون، ناتالی ساروت و مارگریت دوراس در ساختار رمان نویسی غرب زمین لرزه ای ایجاد کند؛ هرچند خوانندگان سنتی رمان با پشت سر گذاشتن پس لرزه های این تحول، دوباره ذائقه خود را به شیوه و ساختار رمان تحمیل کردند و دیدگاههای رمان نو به کتابهای بررسی تاریخ ادبیات پیوست؛ اما نام و آوازه آلن رپ گری یه همواره در ذهنیت ادبی بشریت معاصر باقی خواهد ماند چرا که او مبشر رمان خردورزانه ای بود که به گفته یکی از منتقدان: «با پایان بردن داستان است که پرسشها آغاز می شود.»

XS
SM
MD
LG