لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

نگاهی به خبرهای ايران


معاون حقوقی وزیر امورخارجه عراق، در یک کنفرانس خبری در تهران تاکید کرده است که قرارداد الجزایر نیازمند بازنگری است. وی که در راس یک هیئت عراقی برای بررسی مسئله دو کشور به ایران سفر کرده است، تصریح کرده است که توافقنامه الجزایر قبلا بین نظام شاه در ایران و نظام صدام در عراق بسته شده بود، اما امروز، هم نظام ایران تغییر یافته و هم نظام عراق، بنابراین ما نیازمند بازنگری در برخی مسائل هستیم، تا متناسب با اوضاع دو کشور باشد.

*****

بنا به گزارش فعالان حقوق بشر و دموکراسی، کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه از روز سه شنبه دست به اعتصاب گسترده زده اند. بنا بر این گزارش، حقوق معوقه دی و بهمن ماه کارگران هنوز پرداخت نشده است. همچنین از مسجد سلیمان خبر میرسد که حدود هشتصد تن از کارگران شاغل در سد عباسپور اخراج شده اند. این گزارش می افزاید؛ در این سد حدود یکهزار و هشتصد کارگر مشغول به کار هستند و نزدیک به پنج ماه است که حقوق آنان پرداخت نشده است. و کارگران در طی یک هفته اخیر، در اعتراض به اخراج و پرداخت نشدن حقوقشان، دست به تجمع اعتراض آمیز نموده اند که با سرکوب نیروهای اطلاعاتی و امنیتی مواجه شده اند.

*****

بنا به گزارشهای رسیده از زندان سنندج، قرار بازداشت روناک صفارزاده ۲۱ ساله و از فعالین حقوق زنان که نزدیک به چهار ماه است در زندان بسر میبرد، دو ماه دیگر تمدید شد. بنا به گزارش فعالین حقوق بشر و دموکراسی، روناک صفارزادره که در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج توسط قاضی بابایی مورد محاکمه قرار گرفت، از حق داشتن وکیل مدافع محروم بوده و به دستور قاضی پرونده خانواده روناک صفارزداه حق ورود به جلسه دادگاه را نیافتند.

*****

سلمان یزدان پناه و رضا نگهداری دو تن از فعالین دانشجویی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، مجددا به کمیته انضباطی این دانشگاه احضار شدند. بنا بر این گزارش، کمیته انضباطی سلمان یزدان پناه را در به دلیل تخریب اموال عمومی، تحریک دانشجویان به تجمع غیرقانونی و رهبری تجمع صنفی و کشاندن آن به خیابان امیرآباد و سیاسی کردن این تجمع، توهین به نیروی انتظامی، توهین به مسئولین نظام جمهوری اسلامی و وارد کردن خسارت ۱۳ میلیونی به اموال داخل کوی دانشگاه متهم میداند. پیشتر این دانشجو بنا به تصمیم کمیته انضباطی با حکم دو ترم محرومیت از تحصیل مواجه شد.

*****

از مشهد خبر میرسد حکم محرومیت از تحصیل تینا حسینی فعال دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد تایید شده است. همچنین دیگر دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، محمد زراعتی، مازیار شاهچراغی و ایمان اصفهانی به دادگاه احضار شده اند.

*****

جمعی از آموزشیاران نهضت سواد آموزی، در اعتراض به عدم دریافت حقوق پنج ماهه خود، روز گذشته مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. همچنین ۱۶ نماینده مجلس در تذکری به رئیس جمهوری خواستار پرداخت حقوق معوقه نه ماهه کارگران کارخانه های بارش و ریسندگی نجف آباد شدند.

*****

اریکا فلر Feller دستیار کمیسیونر حمایت از پناهندگان سازمان ملل از فردا سفر پنج روزه اي را به ایران آغاز می کند. هدف از این سفر رسیدگی به وضع پناهندگان افغان در ایران است. حدود نهصد و بیست هزار پناهنده افغان در ایران بسر می برند. بسیاری از این پناهندگان حدود بیست سال است که در ایران زندگي مي کنند و روند بازگشت آنها به افغانستان در دو سال اخیر کاهش یافته است. خانم فلر در طول اقامت خود در ایران با مقامات ارشد کشور دیدار و از مناطقی که پناهندگان در آن بسر می برند بازدید به عمل خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG