لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

سکوت مقتدا صدر در روزهای آتی بمنزله  پايان يافتن آتش بس خواهد بود


آتش بس شش ماهه ای را که جيش المهدی به رهبری مقتدا صدر، روحانی تندروی شيعه در عراق، اعلام کرده بود روز شنبه پايان می گيرد. فرماندهان آمريکايی می گويند اجرای اين آتش بس يکی از عوامل اصلی کاهش ميزان حملات از ماه ژوئن سال پيش تا کنون در عراق بوده است. ديروز (چهارشنبه) سخنگوی مقتدا صدر در نجف گفت در پنج روز باقيمانده آقای صدر ممکن است که تصميم به تمديد آتش بس بگيرد، اما سکوت آقای صدر بمنزله پايان آتش بس خواهد بود.

جيش المهدی يکی از پرقدرت ترين گروههای شبه نظامی موجود در عراق بشمار می رود و در صورت پايان يافتن آتش بس دست آنان برای از سر گيری حملات به نيروهای آمريکايی و عراقی باز خواهد بود.

اعضای متنفذ جنبش صدر پيشتر گفته بودند که از مقتدا صدر خواسته اند تا به آتش بس اعلام شده در ماه اوت سال گذشته پايان دهد. هواداران آقای صدر می گويند حملات نيروهای عراقی و آمريکايی به شهرهای شيعه نشين در جنوب عراق از قبيل ديوانيه، بصره، و کربلا دستآويزی است برای پيگرد گسترده جنبشی که حمايت خود را از دولت مرکزی تحت پشتيبانی واشنگتن قطع کرده است.

در تحولی ديگر، با گذشت نزديک به دو سال از حمله به حرمين عسگری در سامره کار باز سازی آن آغاز شده است. اين مکان مقدس شيعيان، که در شمال عراق قرار دارد، در بيست و دوم فوريه سال ۲۰۰۶ بوسيله ی بمب منفجر شد. اين حادثه جرقه ای بود تا بر اختلافات عقيدتی ميان شيعيان و اهل تسنن در عراق دامن زند. انفجار ديگری نيز در ماه ژوئن سال گذشته دو مناره اين حرم را ويران کرد.

کارگران در هفته های اخير آغاز به تميز کردن محل و مجزا کردن آجر ها و کاشی های طلايی و گرانقيمت متعلق به حرم و گنبد منفجر شده کرده اند و مهندسان موارد بازسازی اين حرم را در دست بررسی دارند.

بازسازی و مرمت حرمين عسگری توسط دولت عراق در پی خواستهای مکرر مقتدا صدر روحانی تندروی شيعه صورت می گيرد.

اين مکان مدفن امام دهم و يازدهم شيعيان است و به باور آنان امام دوازدهم نيز در نزديکی همين محل غايب شده است.

XS
SM
MD
LG