لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

آمريکا: طالبان با افزايش حملاتی که موجب تلفات غير نظاميان شده به عمد ايجاد وحشت می کند


ارتش ايالات متحده در افغانستان، روز چهارشنبه طالبان را متهم کرد با افزايش حملاتی که موجب تلفات و آسيب تعداد زيادی از غير نظاميان شده، به عمد ايجاد رعب و وحشت کرده است.

يک سخنگوی ارتش آمريکا در پايگاه هوايی بَگرام، در نزديکی کابل، ابراز داشت فرماندهان جديد طالبان تاکتيک نظامی خود را عوض کرده و از اصولِ احتراز از ايجاد تلفات در غير نظاميان پيروی نمی کنند.

اخيرا نيرو های بريتانيايی مستقر در افغانستان کودکانی را در ولايت هلمند درمان می کنند که گفته می شود در موشک پرانی های طالبان به شهر سنگين مرکز آن ولايت مجروح شده اند.

سال گذشته در حملات شورشيان و بخصوص جنگجويان طالبان بيش از ۶۵۰۰ غير نظامی جان خود را از دست دادند که، پس از حمله ايالات متحده به افغانستان، مرگبار ترين سال بوده است.

در واقع تلفات غير نظاميان ناشی از حملات دو طرف است. بر اساس آمار جمع آوری شده از مقامات غرب و افغان در سال ۲۰۰۷، حملات شورشيان موجب مرگ ۴۸۰ غير نظامی شد و در حملات هوايی نيرو های ناتو يا ايالات متحده نيز ۳۶۰غيرنظامی کشته شدند.

بدنبال افزايش تلفات غير نظاميان در افغانستان که موجب خشم عمومی در آن کشور و هشدار و انتقاد حامد کرزای شد نيرو های ناتو و ايالات متحده موفق شده اند در طول حملات خود تلفات به غير نظاميان را به طور محسوس کاهش دهند.

XS
SM
MD
LG