لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

فضاپيمای آمريکائی اتلانتيس از مامويت نصب آژمايشگاه اروپائی سالم به زمين بازگشت


Atlantis, shortly after landing at Kennedy Space Center in Florida, 20 Feb 2008" hspace=2 src="/persian/images/NASA_Atlantis_Landing_2_20Feb08_210.jpg" width=210 align=right vspace=2 border=0>فضاپيمای آمريکائی اتلانتيس در پايان ماموريتی دو هفته ای، که گسترش و تجهيز ايستگاه بين المللی فضائی بخشی عمده از آن بود، سالم به زمين بازگشته است.

فضاپيمای اتلانتيس، امروز، به رغم ابری بودن هوا، در پايگاه فضائی کندی در کيپ کاناورال فلوريدا به زمين نشست. بخشی از مسير بازگشت فضاپيمای اتلانتيس در بازگشت به کره زمين بود.

مقامات ناسا، سازمان فضائی آمريکا ، ميخواستند فضاپيمای اتلانتيس را در اولين فرصت ممکن به زمين بازگرداند تا راه را برای پرتاب موشکی که پنتاگون در نظر دارد بوسيله آن يک ماهواره رو به سقوط را در فضا نابود کند، هموار کنند. پنتاگون ميگويد اين ماهواره حاوی سوختی سمی است که اگر به زمين برسد می تواند از نظر سلامتی مضر و خطرناک باشد.

سرنشينان فضا پيمای اتلانتيس در اين ماموريت، با همکاری سرنشينان ايستگاه بين المللی فضائی، يک آزمايشگاه دو ميليارد دلاری آژانس فضائی اروپا را در ايستگاه نصب کردند.

دانيل تانی ، يکی از سرنشينان ايستگاه بين المللی فضائی نيز که چهار ماه گذشته را در ايستگاه گذرانده بود با فضا پيمای اتلانتيس به زمين بازگشت . او هنگامی که در ماموريت فضائی بود، مادر نود ساله اش را در يک تصادف اتوموبيل ازدست داد.

XS
SM
MD
LG