لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

آخرين موارد سرکوب آزادی های مدنی و نقض حقوق بشردر جمهوری اسلامی ايران


به گزارش روزنامه های ايران روز گذشته دو نفر به جرم ارتکاب قتل در زندانی در اصفهان اعدام شدند. در دو ماه گذشته سی و هشت نفر به جرم ارتکاب جناياتی مانند قتل و تجاوز جنسی در ايران اعدام شده اند.

بنا بر اين گزارش سه مرد را نيز به جرم تجاوز جنسی به زنان و سرقت اموال آنها در يکی از ايستگاههای متروی کرج شلاق زدند. اطلاعات بيشتری درباره اين متهمان داده نشده است.

در همين حال سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی امروز در يک کنفرانس مطبوعاتی خبر صدور حکم اعدام برای يعقوب مهرنهاد روزنامه نگار و فعال مدنی را به دليل آنچه ارتباط او با گروه جندالله ذکر شده تاييد کرد.

عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضاييه، اين گزارش را که يعقوب مهرنهاد به دليل فعاليتهای دانشجويی و روزنامه نگاری اش به مرگ محکوم شده است رد کرد. او با بيان اينکه اين حکم قابل تجديد نظراست، جزئياتی در مورد اقدامات يعقوب مهرنهاد که منجر به محکوميت وی شده ارائه نکرد.

بنا به گزارش پايگاه خبری دسترنج در پی اجرای حکم شلاق برای يک کارگر در سنندج جامعه کارگری کردستان متشنج شده است.

در همين حال اتحاديه سراسری کارگران اخراجی و بيکار ايران در نامه ايی به کنفدراسيون بين المللی اتحاديه های آزاد کارگری محکوميت صديق امجدی، از کارگران بازداشت شده در مراسم روز جهانی کارگر در سنندج، را به ده ضربه شلاق و اجرای اين حکم را اقدامی غيرانسانی و مجازاتی قرون وسطايی خوانده است. اين اتحاديه در نامه خود ضمن شکايت از مسئولان جمهوری اسلامی به سازمان جهانی کار گفته است که اين حکم شنبه گذشته در دادگاه اجرای احکام سنندج اجرا شد و دادگاه تجديد نظر علاوه بر صديق امجدی برای يازده کارگر ديگر نيز احکام جرائم نقدی و ده ضربه شلاق را تاييد کرده است.

در خبری ديگر رضا نگه داری دانشجوی رشته حقوق دانشگاه تهران که پس از حوادث اخير کوی دانشگاه تهران چندين بار به کميته پيگيری وزارت اطلاعات احضار شده بود ناپديد شده است.

در همين حال گزارش ميرسد احترام شادفر از مادران کمپين يک ميليون امضا و عضو مرکز فرهنگی زنان از سوی شعبه سيزدهم دادگاه انقلاب به شش ماه حبس تعليقی به مدت دو سال محکوم شد. اتهام خانم احترام شادفر ۶۲ ساله اقدام عليه امنيت ملی از طريق تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی در کمپين يک ميليون امضا اعلام شده است.

قاسم شيرزاديان فعال سياسی به اتهام عضويت در جمعيت غيرقانونی و تبليغ عليه نظام روز گذشته در پی تعويق دادرسی و با تبديل قرار بازداشت به وثيقه از زندان اوين آزاد شد.

همچنين بنا به گزارشات رسيده از اهواز ابوالفضل عابدينی نصر روزنامه نگار خوزستانی شب گذشته با توديع قرار وثيقه پنجاه ميليون تومانی از زندان کارون اهواز آزاد شد. ابوالفضل عابدينی نصر به دليل حمايت رسانه ای از مجموعه اعتصابات کارگری مجتمع نيشکر هفت تپه در دفتر روزنامه بهار سبز خوزستان توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود. وی در شعبه سوم دادگاه انقلاب اهواز به اتهام توهين به رهبری به يک سال زندان محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG