لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۲

نمايندگان آمريکا و کره شمالی با يکديگر گفتگو کردند


کريستوفر هيل فرستاده ويژه ايالات متحده آمريکا در مسأله هسته ای کره شمالی ديروز (دوشنبه) وارد چين شد، و امروز در پکن، در تلاش برای احيای روند خلع سلاح کره شمالی، با مقامات چينی ديدار کرد.

در همين حال کيم کی گوان، نماينده کره شمالی، نيز به پکن وارد شد و اين دو گفتگوهای خود را برای از سر گيری مذاکرات مربوط به خلع سلاح آغاز کردند.

هيل پيش از ديدار با همتای کره شمالی خود گفت کليد حل پيشرفت مسأله در دست کره شمالی است. پس از اين ديدار وی گفت، «ما بحث سازنده ای در مورد اينکه چه بايد بکنيم داشتيم. ما در زمينه تمام مواردی که بايد در فهرست اعلام برنامه های هسته ای کره شمالی گنجانده شود بحث کرديم، و گفتيم تا زمانيکه همه موارد در فهرست گنجانده نشود، اعلاميه کامل نخواهد بود. البته من هنوز مطمئن نيستم که آنها درک کاملی از اين موضوع پيدا کرده باشند؛ ولی بطور کلی تبادل نظر سودمندی بود. ما همچنين از فاز دوم برنامه گفتگو کرديم، و در فکر بحث راجع به فاز سوم هستيم. بنا براين مذاکرات ما بازنگری همه جوانب بود تا بفهميم کجا هستيم و به کجا ميرويم.»

هيل اضافه کرد فهرست برنامه های هسته ای که قرار است بوسيله کره جنوبی اعلام شود بايد شامل برنامه غنی سازی اورانيوم، و روابط کره شمالی با سوريه باشد. با اينحال هيل مشخص نکرد که آيا با همتای خود به توافقی دست يافته است يا نه.

کره شمالی متهم است که در برنامه هسته ای به سوريه کمک کرده است. سوريه اين اتهام را رد ميکند.

در ماه فوريه، کره شمالی قراردادی را امضا کرد که به موجب آن همه تأسيسات هسته ای خود را در قبال دريافت مشوقهای اقتصادی و تضمينهای امنيتی تعطيل خواهد کرد. کره شمالی سال گذشته رأکتور اصلی خود را تعطيل کرد، و قرار بود تا پايان ۲۰۰۷ برنامه های هسته ای خود را اعلام کند. کره شمالی ميگويد در ماه نوامبر فهرست برنامه های هسته ای را به واشنگتن داده است، اما واشنگتن ميگويد اطلاعات مندرج در آن فهرست کافی نبوده است.

کارشناسانی که اوايل ماه جاری از مجتمع هسته ای کره شمالی بازديد کردند ميگويند کره شمالی عمليات خارج کردن ميله های سوخت را به کندی انجام ميدهد، زيرا آمريکا و ديگر کشورها به تعهدات خود عمل نکرده اند.

اين کارشناسان همچنين گفته اند که پيونگ يانگ ميگويد پيش از اعلام کامل برنامه های خود، بايد کمکهايی را که وعده آن داده شده است دريافت کند، و نام آن کشور از فهرست کشورهای تروريستی حذف شود.

در همين حال، کره جنوبی اعلام کرد، به عنوان بخشی از کمکهايی که به کره شمالی وعده داده شده است، روز جمعه ۲۸۳۰ تن فولاد به آن کشور فرستاده خواهد شد. اين مقدار ده در صد ازآن چيزی است که دولت کره جنوبی وعده داده است.

ازجمله هدفهای سفر آقای هيل به پکن آماده سازی زمينه برای ديدار کاندو ليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، در ماه آينده از اين کشور است.

خانم رايس قرار است در روزهای ۲۳ تا ۲۸ فوريه از چين، ژاپن و کره جنوبی ديدن کند.

XS
SM
MD
LG