لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۱

متحدين مشرف شکست در انتخابات پارلمانی پاکستان را قبول کردند


متحدين سياسی رئيس جمهوری پاکستان، پرويز مشرف، شکست در انتخابات پارلمانی ديروز (دوشنبه) را قبول کردند. در حاليکه شممارش آرا همچنان ادامه دارد، به نظر می رسد که دو حزب اپوزيسيون اکثريت آرا را بخود اختصاص داده اند.

دبير کل حزب مسلم ليگ شاخه قائد اعظم، چودری شجاعت حسين، امروز (سه شنبه) به خبرنگاران گفت که اعضای حزب وی نتيجه انتخابات را قبول می کنند و آماده اند تا در مجلس آينده در موقعيت اپوزيسيون قرار گيرند. وی گفت نتيجه انتخابات اراده مردم بوده، و تصميم مردم هميشه درست است.

نتايج اوليه نشان می دهد که حزب رهبر ترور شده اپوزيسيون و نخست وزير پيشين بی نظير بوتو، يعنی حزب مردم پاکستان، از حزب نخست وزير پيشين نواز شريف، يعنی حزب مسلم ليگ شاخه نواز، پيشی گرفته است.

در رقابت های انتختاباتی بر سر ۲۴۷ کرسی نمايندگی، حزب مشرف با فاصله زيادی در مکان سوم قرار گرفته است. هنوز مشخص نيست که دو حزب برنده به آن اندازه رای آورده اند تا بتوانند ائتلاف لازم برای بيرون راندن مشرف از رياست جمهوری را بوجود آورند.

طرفداران اپوزيسيون در خيابانها به شادی پرداختند و نام بوتو و شريف را فرياد می کردند. مقام های حزب مردم پاکستان گفته اند نتايج مقدماتی انتخابات دلگرم کننده است، ليکن آنها در نظر دارند تا پيش از ادعای پيروزی کردن منتظر اعلام نتايج نهايی بمانند.

پرزيدنت مشرف متعهد شده است تا صرفنظر از اينکه کدام حزب برنده انتخابات خواهد شد، با دولت جديد همکاری کند. او گفت نتيجه انتخابات صدای ملت است و همگان، از جمله خود وی، بايد آن را بپذيرند.

نتايج نهايی انتخابات امروز کمی ديرتز اعلام خواهد شد. ناظران انتخاباتی گفته اند پيش از اعلام معتبر بودن رای گيری منتظراعلام رسمی نتايج از سوی مقامات خواهند بود. احزاب اپوزيسيون تهديد کرده اند چنانچه تقلبی کشف شود تظاهرات سراسری برپا خواهند کرد.

پس از يک موج خشونت بار که جان صدها نفر، از جمله بی نظير بوتو، را گرفت، انتخابات ديروز نسبتا آرام بود.

پاکستان، پس از هشت سال حکومت نظامی، اکنون استحاله به دمکراسی و حکومت غيرنظامی را تجربه می کند.

XS
SM
MD
LG