لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

روز رؤسای جمهوری در آمريکا


روز رؤسای جمهوری در آمريکا
روز رؤسای جمهوری در آمريکا

سومین دوشنبه ماه فوریه هر سال را که امسال برابر با هجدهم این ماه است روز رؤسای جمهوری می خوانند. در این روز از مقام ریاست جمهوری تجلیل به عمل می آید. این بزرگداشت برای نخستین رئیس جمهوری ایالات متحده، جورج واشنگتن و همینطور تجلیل از آبراهام لینکلن، دیگر رئیس جمهوری محبوب این سرزمین است.

علت انتخاب این ماه آنست که جورج واشنگتن در ماه فوریه متولد شده بود. شهرت و محبوبیت جورج واشنگتن بعلت رهبری نیروهای آمریکا در جنگ های استقلال این کشور است که سرانجام منجر به پیروزی او بر ارتش بریتانیا شد.

واشنگتن آنچنان محبوب بود که همردیفان نزدیکش علاقمند بودند که او مقام پادشاهی را قبول کند و پادشاه این سرزمین شود. ولی جورج واشنگتن با خشم به آنان گفت: "این افکار بیهوده را از سر خود بدر کنید". پس از حصول پیروزی، از سمت فرماندهی قوا کناره گیری کرد و به زندگی عادی خود بازگشت.

در آن روزگار ایالات متحد آمریکا از سیزده ایالت تشکیل میشد و هنوز روابط و نظامات منسجمی بر این کنفدراسیون جوان حاکم نشده بود. بیش از شش سال طول کشید تا اینکه با کوششهای فراوان، قانون اساسی ایالات متحده آمریکا تدوین شد، که بر اساس آن اصول یک حکومت فدرال پایه ریزی شد و بنا بر اصول این قانون، قدرت زیادی به ایالات تفویض گردید. بسیاری از آمریکائیان مخالف تمرکز قدرت در دست حکومت مرکزی فدرال بودند و بر این باور بودند که نباید قدرت، متمرکز در دست رئیس جمهوری و مقامات حکومت مرکزی فدرال باشد.

بسال ۱۷۸۹ جورج واشنگتن، محبوب ترین رجل سیاسی آمریکا از حمایت اکثریت قریب به اتفاق مردم آمریکا برخوردار بود. و در چنین احوالی، واشنگتن بدون رقیب به ریاست جمهوری انتخاب شد. او زمانی به اين مقام رسید که قانون اساسی ایالات متحد آمریکا نوشته شده بود، امّا هیچ یک از ارکان دولت و ابزار کار حکومتی مشخص و معین نبودند. بهنگامیکه جورج واشنگتن دوران ریاست جمهوری خود را به پایان رسانید، اکثر کشورهای جهان این پدیده نوین ، یعنی کشور ایالات متحده آمریکا را به رسمیت شناخته بودند.

جورج واشنگتن نهادهای مالی و اقتصادی آمریکا را بنیانگذاری کرد و این کشور را به یک نیروی نظامی که قابلیت دفاع از سرزمین آنروز آمریکا را داشته باشد، مجهز ساخت. در چنین دورانی بود که کشور فرانسه انقلاب خود را به پایان رسانیده بود، با وجود نضج افکار آزادی خواهی و مساوات، در هرج و مرج و ترور و نابسامانی بسر می برد. امّا آمریکای بعد از انقلاب تحت رهبری جورج واشنگتن از ثبات کامل، حکومت قانون و آزادی فردی و سیاسی برخوردار بود.

هنگامیکه جورج واشنگتن پس از دو دوره چهار ساله از ریاست جمهوری کنار رفت، از خود سنتّی باقی گذاشت که سر مشق رؤسای جمهوری آینده این کشور شد. او در آرامش کامل و طبق ضوابط قانونی حکومت را به جانشین خود تحویل داد. روشی که لازمه یک نظام دموکراتیک است.

XS
SM
MD
LG