لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

مجلس ايران رسانه های هلند و دانمارک را بخاطر نشر کاريکاتور پيامبر اسلام محکوم ساخت


قانون گذاران جمهوری اسلامی ايران روزنامه های هلندی و دانمارکی را بخاطر تجديد نشر کاريکاتور حضرت محمد محکوم ساختند.

نامه ای که به امضای سه چهارم قوه مقننه ايران رسيده است می گويد انتشار اين کاريکاتورعملی شيطانی است که از دين اسلام هتک حرمت می کند.

قانون گذاران جمهوری اسلامی گفتند رئيس جمهوری، محمود احمدی نژاد، می بايست پاسخ اين عمل را با بازنگری در روابط سياسی و تجاری با هلند و دانمارک بدهد.

روزنامه های هلند و دانمارک هفته پيش کاريکاتوری را منتشر ساختند که پيامبر اسلام را با عمامه ای به شکل بمب نشان می داد. اين کاريکاتور جزو يک دسته از کاريکاتورهايی بود که در سال ۲۰۰۵ در روزنامه های دانمارک به چاپ رسيد و به موجی از اعتراضات خشونت آميز در کشورهای مسلمان دامن زد.

بسياری از مسلمانان ترسيم هرگونه شمايی از پيامبر اسلام را اهانت آميز تلقی می کنند.

يک روز پس از آنکه پليس دانمارک پرده از توطئه قتل کايکاتوريستی که اين کاريکاتور را کشيده بود برداشتند، رسانه های دانمارک در حمايت از کاريکاتوريست مزبور اقدام به نشر کاريکاتور بحث انگيز کردند.

پليس دانمارک دو تونسی و يک دانمارکی مراکسی الاصل را روز شنبه گذشته در ارتباط با توطئه قتل دستگير کردند.

گروهی از قانو گذاران دانمارک، که قرار بود امروز به ايران مسافرت کنند، پس از آنکه جمهوری اسلامی از ايشان خواست بخاطر تجديد انتشار کاريکاتور توهين آميز عذر خواهی کنند، سفر خود را به ايران لغو کردند. آنها گفتند نمی توانند از تمرين آزادی بيان توسط رسانه ها معذرت بخواهند.

شورش هايی که بخاطر کاريکاتورهای مزبور در سال ۲۰۰۶ در کشورهای اسلامی بوقوع پيوست به حملاتی عليه سفارتخانه های دانمارک نيز منجر شد.

XS
SM
MD
LG