لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

اتحاديه اروپا و سازمان ملل استقلال کوسوو را به بحث می گذارند


شورای امنيت سازمان ملل متحد و وزرای خارجه اتحاديه اروپا امروز (دوشنبه) بطور جداگانه انفصال کوسوو از صربستان و پيامد اعلاميه استقلال آن را به بحث و تبادل نظر خواهند گذارد.

روسيه و صربستان انشعاب کوسوو را غير قانونی تلقی می کنند، اما ديروز (يکشنبه) روسيه در تلاش برای ناديده گرفته شدن و ابطال آن در نشست محرمانه شورای امنيت ناکام ماند. اين نشست ساعاتی پس از اعلام استقلال کوسوو در پريستينا، پايتخت، از جانب هاشم تاچی، نخست وزير کوسوو، برگزار شده بود.

روسيه و صربستان برای امروز (دوشنبه) در خواست برگزاری نشست عمومی شورای امنيت را داده اند. انتظار می رود رئيس جمهوری صربستان، بوريس تاديک، در نشست امروز شرکت کند.

شش عضو اتحاديه اروپا (اسپانيا، قبرس، بلغارستان، يونان، رومانی، و اسلواکی) با استقلال کوسوو مخالفت کرده اند. عليرغم مخالفت اين اعضا، وزرای امور خارجه اتحاديه اروپا در نشست خود در بروکسل در پی دستيابی به اجماع نظر خواهند بود.

انتظار می رود بريتانيا، فرانسه، آلمان، ايتاليا و ايالات متحده آمريکا استقلال کوسوو را بلافاصله به رسميت بشناسند.

چين با دارا بودن حق وتو در شورای امنيت گفته است که از بابت اعلام استقلال يکجانبه از سوی کوسوو «عميقا نگران» است، و از هر دو طرف خواسته است که به مذاکرات ادامه دهند. چين نگران آن است که تايوان خودمختار بطور رسمی اعلام استقلال کند، و همچنين با تمايلات جدايی طلبانه در مناطق غربی کشور روبروست.

فرستادگان بريتانيا، فرانسه، کرواسی، بلژيک، ايتاليا، آلمان، و آمريکا در سازمان ملل متحد با انتشار بيانيه مشترکی گفته اند طرح استقلال سنجيده و تحت نظارت سازمان ملل برای کوسوو بهترين گزينه برای ثبات ادامه دار و امنيت منطقه است.

XS
SM
MD
LG