لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

گرجستان نسبت به حمايت روسيه از جمهوری های جدا طلب گرجستان رسماً اعتراض کرد


دولت گرجستان نسبت به موضع احتمالی روسيه در حمايت از جمهوری های جدا طلب گرجستان رسماً به روسيه اعتراض کرد.

ميخاييل ساکاشويلی رئيس جمهوری گرجستان در اين مورد گفت، «اجداد ما اين سرزمين را برای ما باقی گذاشتند و نسلهای بسياری در دفاع از آن جان باختند. هيچکس حق ندارد تماميت ارضی گرجستان را مورد ترديد قرار دهد. من می خواهم به همه منجمله دوستان خود در مسکو بگويم که نسبت به اين موضوع واقعاً بيانديشند. بويژه آنکه ما وارد مرحله جديدی از گفتگو با مسکو شده ايم.»

وزير امور خارجه روسيه روز جمعه اعلام کرد استقلال کوسوو از صربستان که مورد حمايت غرب است بدون شک در وضعيت جمهوری های آبخازی و استی جنوبی تاثير خواهد گذاشت.

وزير امور خارجه گرجستان در واکنش به موضع مسکو روز شنبه سفير روسيه در اين کشور را برای توضيحات بيشتر فراخواند و اعتراض رسمی گرجستان را تقديم وی کرد.

سفير روسيه در گرجستان در جمع خبرنگاران بدون توضيحات بيشتر در اين مورد گفت، «بگذاريد در انتظار اعلان استقلال کوسوو باشيم. بعد از آن توضيحات بيشتری را ارائه خواهيم کرد.»

روسيه موضع خود را زمانی اعلام کرد که وزير امور خارجه آن کشور با رهبران جمهوری های جدائی طلب گرجستان ملاقات کرده بود.

مسکو رسماً از تماميت ارضی گرجستان دفاع می کند اما در عين حال به ساکنان جمهوری های آبخازی و استی جنوبی تبعيت روسيه اعطا می کند.

روسيه شديداً با استقلال کوسوو مخالف است و اعتقاد دارد که استقلال کوسوو به خواست استقلال از سوی جمهوری های گرجستان مشروعيت می بخشد.

برخی تحليل گران معتقدند که بعيد است کرملين در برسميت شناختن استقلال جمهوری های گرجستان شتاب کند. اقدامی که ضمن مخالفت آمريکا و اتحاديه اروپا خطر يک جنگ را نيز در بر دارد.

وزير امور خارجه گرجستان روز شنبه در يک برنامه تلويزيونی گفت گرجستان خواهان عادی سازی روابط با روسيه است اما نه بقيمت از دست دادن تماميت ارضی اش.

XS
SM
MD
LG