لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

سه فعال فلسطينی در رفَح بدست نيروهای اسرائيلی کشته شدند


بنابر گزارش مسئولان بهداشتی فلسطينيان، دست کم سه تن از فعالان فلسطينی در شهر رفَح در نوار غزه بدست نيروهای اسرائيلی به قتل رسيده و حداقل هشت نفر در جريان حملات زمينی اسرائيل مجروح شده اند.

مقامات ارتش اسرائيل نيز ديروز (شنبه) اعلام کردند تا کنون چندين موشک از طرف ستيزه گران فلسطينی به داخل اسرائيل شليک شده است، اما اين حملات هيچگونه خسارت يا تلفات جانی بر جای نگذاشته است.

شليک موشک از سوی ستيزه گران فلسطينی متعاقب مرگ عضو کليدی گروه جهاد اسلامی صورت گرفته است که روز جمعه گذشته بر اثر انفجار بمبی در خانه اش به قتل رسيد.

گروه جهاد اسلامی معتقد است قتل اِيمَن فياض فرمانده شاخه نظامی گروه بر اثر اصابت موشک اسرائيلی صورت گرفته است. اما ارتش اسرائيل انجام چنين حمله ای را در روز جمعه گذشته کاملاً تکذيب می کند.

امروز (يکشنبه) سربازان اسرائيلی با پشتيبانی هواپيماهای نظامی و تانکها با ستيزه گران فلسطينی که با موضع گيری در نزديکی فرودگاه بين المللی غزه خمپاره و مسلسل شليک می کردند به مقابله پرداختند. به گزارش مسئولان بهداشتی سه نفر از افراد مسلح و يک غيرنظامی در جريان اين درگيری جان خود را از دست دادند. ۱۵ نفر از جمله چند فرد مسلح نيز مجروح شده اند. اين درگيری از ساعت ۱۱ شب شنبه به وقت محلی آغاز شد و تا زمانيکه چندين دستگاه از خانه های اطراف فرودگاه واقع در جنوب غزه در محاصره کامل نيروهای مخفی ارتش اسرائيل قرار گرفت ادامه داشت.

حماس اعلام کرده است تانکها و بولدوزرهای اسرائيلی برای پشتيبانی از سربازان اسرائيلی وارد صحنه شده اند و اسرائيل دو بار دست به حمله هوايی زده است.

در يک حمله هوايی اسرائيل سه نفر از افراد مسلح از جمله دو عضو گروه ستيزه گر حماس يکی از اعضای جناحی کوچکتر موسوم به کميته مقاومت مردمی و همچنين يک غير نظامی کشته شدند.

ارتش اسرائيل هدف از انجام اين عمليات را ستيزه گرانی اعلام کرده است که با موشک و خمپاره مرتب جنوب اسرائيل را هدف قرار می دهند.

ارتش اسرائيل می گويد هدف از انجام يکی از حملات هوايی امروز مقابله با ستيزه گران فلسطينی بوده که در حال پيشروی به طرف سربازان اسرائيلی بوده اند.

نيروهای امنيتی حماس و ساکنان محلی می گويند بولدوزرهای اسرائيلی با صاف کردن زمينهای زراعی محصولات کشاورزی را از بين برده اند و مردان زير ۴۵ سال را به اسارت خود در آورده اند. حماس تعداد مردان بازداشت شده را ۲۵ نفر اعلام کرده است.

در ادامه تلاشهايی که جهت برقراری صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان انجام می گيرد، برنارد کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه، روز گذشته پس از ديدار با محمود عباس رئيس و سلام فياض نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطينيان ابراز اميدواری کرد که کشور مستقل فلسطينی هر چه زودتر تشکيل گردد، و از اسرائيل خواست در جهت تحقق اين امر همکاری لازم را به عمل آورند.

آقای کوشنر در يک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با سلام فياض گفت، «ما نسبت به ادامه اين روند يعنی برقراری صلح مصمم هستيم و اين امر بدون ايجاد سريع يک کشور فلسطينی امکان پذير نخواهد بود.»

وزير امور خارجه فرانسه ضمن اينکه از فلسطينيان خواست به حملات موشکی به اسرائيل پايان دهند، افزود تمامی تلاش خود را بکار خواهد گرفت تا اسرائيل روند فعاليتهای شهرک سازی را متوقف سازد.

آقای کوشنر قرار است امروز با رهبران اسرائيلی نيز ديدار و گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG