لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

بوش داستان موفقيت های آفريقائی را سرمشقی برای ديگر کشورهای اين قاره دانست


پرزيدنت بوش ميگويد دولت وی فعالانه درگير حل و فصل کردن منازعات در آفريقاست، و در عين حال در بسياری از موفقيت های اين قاره نيز مشارکت داشته است.

پرزيدنت بوش که ديدار از پنج کشور آفريقائی را با سفر به بنين آغاز کرد امروز، شنبه، در کوتونئو، پايتخت آن کشور، به خبرنگاران گفت بازگوئی و تاکيد بر داستان موفقيت های آفريقائی ، به ديگر کشورهای اين قاره کمک ميکند تا دريابند چه مواردی امکان پذير و تحقق يافتنی است.

پرزيدنت بوش گفت سفر وی در عين حال با هدف يافتن راههائی برای پيشرفت در نقاط عقب مانده و درگير با مشکلات در اين قاره انجام گرفته است.

پرزيدنت بوش اين نظر را امروز، شنبه ، در کوتونئو، پايتخت بنين، در نخستين مرحله از سفرش به پنج کشور آفريقائی ، ارائه داد.

پرزيدنت بوش پس از ورود به بنين، و پيش از آنکه راهی تانزانيا شود، با توماس بونی يائی رئيس جمهوری بنين مذاکره و تبادل نظر کرد. پرزيدنت بوش ضمن تحسين از آقای يائی گفت اين رهبر آفريقائی به جنبه هائی مشخص از واقعيات و ارزش ها ، از جمله مبارزه با فساد و ارتقای دمکراسی اعتقاد دارد.

آقای يائی گفت پرزيدنت بوش توجهی خاص به آفريقا نشان داده است که نمونه های بارز آن برنامه های مبارزه با مالاريا ايدز است.

پرزيدنت بوش در عين حال از کشاکش و تقلائی سخن به ميان آورد که ديگر کشورهای آفريقائی ، از جمله کنيا، تجربه ميکنند.

کنيا درگير خشونت های ناشی از اختلاف بر سر نتايج انتخابات رياست جمهوری درماه دسامبراست.

پرزيدنت بوش گفت سفر روز دوشنبه کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا به نايروبی معرف آن است که واشنگتن مايل است دوطرف در مورد تقسيم قدرت به توافق برسند و کنيا بر مشکلات فائق شود.

پرزيدنت بوش از تصميم خود برای نفرستادن سربازان آمريکائی به منطقه آشوب زده دارفور سودان دفاع کرد و گفت وی به نظرات مشورتی مشاوران نظامی خود متکی است. پرزيدنت بوش گفت با اينحال دولت وی در حل مسئله نقشی عمده ايفا کرده است.

انتظار ميرود پرزيدنت بوش در سفر تانزانيا با جاکايا کيکوتی رئيس جمهوری آن کشور موافقتنامه ای را امضاء کند که تامين کننده کمک هائی به ارزش هفتصد ميليون دلار برای آن کشور واقع در شرق آفريقاست.

پرزيدنت بوش همچنيت از رواندا ، غنا و ليبريه نيز در جريان سفر هفت روزه اش ديدن خواهد کرد.

پرزيدنت بوش گفته است در اين سفر ارتقای دمکراسی، اصلاحات و پيشرفت های اقتصادی را مد نظر دارد و پيشرفت های حاصل در مبارزه عمومی عليه مالاريا و ايدز را بررسی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG