لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

پرزيدنت بوش خواستار انعقاد قرارداد تقسيم قدرت ميان رهبران سياسی کنيا شد


پرزيدنت بوش که هم اکنون ازآفريقا ديدارمی کند، انعقاد قراردادی را برای تقسيم قدرت ميان رهبران سياسی رقيب درکنيا وپايان دادن به موجی از خشونت های مرگبار را دردوران پس ازانتخابات خواستارگرديد.

پرزيدنت بوش اظهارداشت ازکاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا تقاضا دارد که روز دوشنبه به رهبران کنيا پيام بدهد که خشونت های کشور متبوع آنان بايد پايان گيرد. پرزيدنت بوش افزود خانم رايس همچنين تمايل واشنگتن را نسبت به انعقاد قراردادی برای تقسيم قدرت به رهبران کنيا منعکس خواهد کرد.

انتظارمی رود که رئيس جمهوری آمريکا در جريان ديدار خود از تانزانيا که از روز شنبه آغاز گرديد، بحران سياسی کنيا را با جاکايا کيکوته Jakaya Kikwete رئيس جمهوری تانزانيا و رئيس اتحاديه آفريقا مطرح سازد.

پرزيدنت بوش اين نظرات را پيشتر روزشنبه در جريان ديدارکوتاه خود از بنين وملاقات با تامس بونی يايی Thomas Boni Yayi رئيس جمهوری اين کشور ابراز داشته بود.

پرزيدنت بوش می گويد برطرف ساختن منازعات جاری درآفريقا، بخشی ازعلت سفروی به آفريقا است، اما دستيابی به يک پيشرفت کلی در امر بهبود وضعيت سواد و خدمات بهداشتی در آفريقا نيز مورد نظر او است.

XS
SM
MD
LG