لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

حال رئيس جمهوری زخمی شده تيمور شرقی رو به بهبود است


يک مقام استراليائی از بهبود وضعيت خوزه راموس هورتا رئيس جمهوری زخمی شده تيمور شرقی خبر داده و ابراز اميدواری کرده است وی بزودی سلامت خودرا بازيابد.

خوزه راموس هورتا روز دوشنبه بر اثر حمله سربازان در ديلی پايتخت تيمور شرقی زخمی و به بيمارستان داروين در استراليا منتقل شد.

ژنرال پيتر کاسگريو، رئيس پيشين ستاد ارتش استراليا، که برای سرکشی رئيس جمهوری تيمور شرقی به بيمارستان سلطنتی داروين رفته بود، گفت، «طبيعتا او اکنون کاملا بيمار است. اما زير مراقبت شديدکارکنان ورزيده بيمارستان داروين قرار دارد. کنار تخت او که ايستاده بودم احساس کردم تندرست به نظر می رسد. او يک مبارز قوی است. من اميد فراوان دارم که وی بزودی تندرستی خودرا بازيابد.»

پزشکان مسئول درمان خوزه راموس هورتا می گويند وی بايد مورد چندعمل جراحی قرار بگيرد. آنها هم ابراز اميدواری کرده اند رئيس جمهوری تيمور شرقی ظرف دو هفته آينده بيمارستان را ترک گويد.

ژنرال کاسگريو که از دوستان خوزه راموس هورتاست می گويد اميدوار است سخنانی را که به وی در بيمارستان گفته شنيده باشد. «به او گفتم همه ما دوستش داريم، به او احترام می گذاريم. می دانيم که او رزمنده ای سخت کوش است. و برای آينده تيمور شرقی وجود او بسيار اهميت دارد. برايش دعا می کنيم. به بهبودش هم اطمينان کامل داريم.»

هنگام اعلام استقلال تيمور شرقی از اندونزی، در سال ۱۹۹۹، ژنرال کاسگريو فرمانده کل نيروهای بين المللی بود که به اين کشور نوپا اعزام شدند تا آرامش را برقرار سازند.

آرسنيو، برادر خوزه راموس هورتا، از بی عملی پليس سازمان ملل متحد در حفاظت از جان رئيس جمهوری انتقاد کرد و گفت، «آنها می بايست آنجا می بودند و به وظيفه شان عمل می کردند، که نکردند. وقتی تيراندازی شد افراد پليس سازمان ملل در يک کيلومتری دفتر رئيس جمهوری مستقر شدند، اما وارد محل نشدند. به نظرم نفرات پليس بنگلادشی بودند که به جای ورود به محل و درگير شدن با حمله کنندگان، رفتند راهها را بستند.»

نظاميان استراليائی که در تيمور شرقی مستقر هستند با ايجاد پستهای بازرسی از عبور کنندگان اوراق شناسائی می خواستند. سخنگوی آنها سرگرد فيل پايک از عمليات باهدف شناسائی حمله کنندگان به رئيس جمهوری سخن گفت. «گروهی از افراد مظنون در روستای دير شناسائی شدند، در نتيجه تعدادی پست بازرسی در اطراف روستا ايجاد کرديم .ما در حال شناسائی افراد مظنون هستيم که گفته می شود در اطراف روستای دير مخفی شده اند. به همين سبب اين پستها را ايجاد کرده ايم تا خودروها را بازرسی کنيم.»

استيفن اسميث، وزير امور خارجه استراليا، به پارلمان اطلاع داد کوين راد نخست وزير به دعوت شنانا گوشمائو همتای تيمور شرقی به ديلی می رود. آقای اسميث گفت ديدار نخست وزير از ديلی «هنگامی صورت می گيرد که به چنان ديداری نياز مبرمی احساس می شود. چون تيمور شرقی نگرانست و اين بازتاب نگرانی دولت، پارلمان و مردم استراليا نيز هست که از ديرباز ازآرمان مردم تيمور شرقی حمايت می کرده و دوستان قديمی اين کشور بوده اند.»

XS
SM
MD
LG