لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

آمريکا در اختلافات با ونزوئلا از اکسون موبيل حمايت می کند


در ادامه اختلاف حقوقی بين دولت ونزوئلا و شرکت نفتی اکسون موبيل مقامات عاليرتبه ايالات متحده می گويند آمريکا از شرکت اکسون موبيل در ادعای غرامت از دولت ونزوئلا بر اساس قوانين بين المللی حمايت خواهد کرد. ولی دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد ابراز داشت دولت در اين دعوای تجاری درگير نخواهد شد.

يک دادگاه فدرال در نيويورک که به دعوای حقوقی شرکت اکسون موبيل و شرکت ملی نفت ونزوئلا رسيدگی می کند حکم به مسدود شدن ۳۰۰ ميليون دلار سرمايه نقدی شرکت ملی نفت ونزوئلا داد.

اين حکم روز چهارشنبه و به دنبال شنيدن سخنان وکلای دو طرف صادر شد.

بدنبال ملی شدن يک طرح نفتی متعلق به شرکت اکسون موبيل در ونزوئلا اين شرکت از دولت ونزوئلا تقاضای ۱۲ميليارد دلار غرامت کرد و تلاش می کند دارايی های ونزوئلا را در اروپا و ايالات متحده مسدود سازد.

دولت ونزوئلا روز چهارشنبه و قبل از صدور حکم دادگاه نيويورک اعلام داشت اجازه نخواهد داد شرکت اکسون اموال آن کشور را مسدود کند.

رافائل راميرز وزير نفت و مدير عامل شرکت ملی نفت ونزوئلا در يک گرد همايی کارکنان شرکت نفت آن کشور شرکت اکسون را قانون شکن خواند و عهد کرد اکسون را در دادگاه شکست داده و حکم ماه گذشته يک دادگاه بريتانيا مبنی بر مسدود کردن ۱۲ ميليارد دلار دارايی ونزوئلا را به چالش گيرد.

آقای راميرز گفت، «ما در نيويورک، لندن و هلند به دادگاه کشيده شده ايم ولی در اين دعوا های حقوقی پيروز خواهيم شد.»

او به کارکنان شرکت ملی نفت ونزوئلا اطمينان داد که برغم اختلاف با شرکت اکسون فروش نفت همچنان ادامه خواهد يافت.

سال گذشته دولت چپگرای هوگو چاوز ۴ طرح نفتی عظيم را که يکی از آن ها متعلق به اکسون موبيل بود ملی اعلام کرد. اين امر موجب شد شرکت اکسون در دادگاه های بين المللی طرح دعوا کرده و تلاش کند تا دارايی شرکت ملی نفت ونزوئلا را مسدود کند.

بدنبال آن روز سه شنبه ونزوئلا معاملات تجاری و فروش نفت به شرکت اکسون را متوقف کرد.

در حالی که ونزوئلا ادعا می کند واشنگتن به منظور بی ثبات کردن دولت آن کشور در اين دعوای حقوقی نقش عمده ای را بازی می کند هفته آينده دادرسی های ديگری نيز در ارتباط با اين دعوای حقوقی در لندن انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG