لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

اعتصاب نويسندگان در آمريکا به پايان می رسد


انجمنِ نويسندگانِ تلويزيون و سينما در آمريکا طی رای گيری در دفاتر اتحاديهِ نويسندگان در لس آنجلس و نيويورک تصميم به پايان دادن به اعتصاب ۳ ماهه خود گرفت.

پاتريک ورون، Patric Verrone، رئيس انجمن نويسندگان تلويريون و سينما در غرب آمريکا گفت، «اعتصاب به پايان رسيد. امروز ما به پايان دادن به اعتصاب ۱۰۰ روزه رای مثبت داديم. ۳۷۷۵ نفر از نويسندگان سينما و تلويزيون در اين رای گيری شرکت کردند و ۹۲ درصد و نيم به پايان دادن اعتصاب رای دادند.

از سوی ديگر مايکل وين شيپ، Michael Win Ship ،رئيس انجمن نويسندگان تلويريون و سينما در شرق آمريکا در همين راستا گفت، «من تصور می کنم ما موفق شديم که قراردادی بسيار تاريخی را منعقد کنيم که شامل حق نشر آثارِ نويسندگان بر روی اينترنت و اصولا ديگر رسانه های نو ظهور ديجيتال در قرن بيست و يکم می شود، و نويسندگان را ياری می دهد که از درصدی از در آمد حاصله از فروش آثار خود بهره مند شوند.»

بر مبنای اين قرار داد نويسندگان در ازای پخش آثار خود بر روی اينترنت تا حداکثر ۱۲۰۰ دلار در دو سال نخست و همچنين دو درصد از فروش ناخالص در سالِ سوم بهره مند می شوند.

در همين حال پاتريک ورون افزود، «من باور ندارم قراردادی که ما با استوديوهای تلويزيون و فيلم سازی منعقد کرده ايم بی عيب است. آرزو داشتيم که می توانستيم به نتيجه بهتری برسيم، زيرا شايستگی آن را داريم در تاريخ ثبت خواهد شد که نخستين قرارداد ما با استوديو ها در راستای کسب حق آثار خود در زمينه رسانه های نوظهور تعريفِ چندانی نداشته است و حتی پيش تر در زمان تکثير آثار نويسندگان بر روی نوار های ويديويی نيز ما نتوانسيم قرار داد مناسبی را در راستای منافع خود امضا کنيم.

يکی از اعضای انجمن نويسندگان تلويزيون و سينما گفت، «من قطعا به مذاکرات خودمان با استوديو ها افتخار می کنم و فکر می کنم پيروزی بزرگی برای نويسندگان بود.» و يکی ديگر از اعضای انجمن نويسندگان تلويزيون و سينما گفت، «من از نتيجه اعتصاب راضی نيستم، زيرا ما به خواسته خود بعد از سه ماه و نيم نرسيديم و دست آخر از آن چيزی که گريزان بوديم سرمان آمد که همانا دست مزد ثابت برای پخش آثار نويسندگان از طريق اينترنت بود و فکر می کنم در ۳ –۴ سال آينده اين قرار داد را به منزله يک عقب گرد ببينيم.»

اعتصاب نويسندگان هاليوود تنها به اقتصاد شهر لس آنجلس سه ميليارد و ۲۰۰هزار دلار لطمه زد.

XS
SM
MD
LG