لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۶

شخصيت های برجسته جهان از چين خواستند در مورد دارفور اقدام کند


ديروز (سه شنبه) ميا فارو، هنرپيشه سينما و فعال سياسی، همراه با ديگر معترضين، کوشيدند اعتراض نامه خود را به هيأت نمايندگی چين در سازمان ملل متحد بدهند، اما تلاش آنها نافرجام ماند.

اين عمل بيشتر جنبه نمادی داشت، چون روشن بود که هيأت نمايندگی چين نامه هايی از اين دست را نمی پذيرد.

نامه ياد شده بوسيله هشت برنده جايزه صلح نوبل، سيزده ورزشکار المپيک، چهل و شش نماينده پارلمان، و نيز چندين شخصيت هنری، از جمله ميا فارو و راسل سيمونز امضا شده بود.

در اين نامه آمده است، «با نزديک شدن بازيهای المپيک سال ۲۰۰۸ در پکن، ما بار ديگر از دولت چين خواهان اقدام هستيم. ما آگاهيم که چين امکانات بالقوه زيادی برای حل مسأله دارفور دارد.»

اين نامه حمايت چين از سودان را مورد انتقاد قرار داده و گفته است دادوستد چين با سودان به منزله تأييد سوء رفتار آن کشور در دارفور است.

ميا فارو، به شبکه تلويزيون آسوشيتد پرس گفت، «ما بايد برای جلوگيری از اين شقاوت و بيرحمی، از اين نسل کشی، يا هر نامی ميخواهيد به آن بدهيد، جلوگيری کنيم. من هشت بار به دارفور رفته ام. من آن را نسل کشی مينامم و بنظر من، ما نبايد مانند پنج سال گذشته دست روی دست بگذاريم و ناظر چنين اعمالی باشيم.»

ديروز نزديک به يکصد عضو مجلس نمايندگان آمريکا مصرانه از چين خواستند نسبت به پايان دادن به خشونت در دارفور اقدام های مؤثرتری بعمل آورد.

در همين حال استيون اسپيلبرگ، کارگردان سنيمای آمريکا، که در سمت مشاور هنری در بازيهای المپيک در پکن فعاليت ميکند، در اعتراض به سياست دولت چين در مسأله سودان و دارفور از سمت خود کناره گيری کرد.

XS
SM
MD
LG