لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

شورای امنيت: در تنش های نظامی حقوق انسانی کودکان نقض می شود


شورای امنيت سازمان ملل ديروز (سه شنبه) در مورد نقض حقوق انسانی کودکان در تنش های نظامی به بحث و گفتگو پرداخت.

وزرای امور خارجه فرانسه و ايتاليا و سفرای کشورهای مختلف و همچنين مدير اجرائی يونيسف و نماينده ويژه دبير کل سازمان ملل روز سه شنبه در شورای امنيت اين سازمان در مورد مساله کودکان و تنش های نظامی به بحث و گفتگو پرداختند.

نماينده ويژه دبير کل سازمان ملل در گزارش خود به ۵۸ مورد نقض حقوق انسانی کودکان، سرباز گيری در ميان آنها، قتل، ضرب و جرح، تجاوزات جنسی، کودک ربائی، و حمله به مدارس و بيمارستانها اشاره کرد.

اين جلسه در ششمين سالگرد کنگره حقوق کودکان در تنش های نظامی برگزار شد.

مدير اجرائی يونيسف در گزارش خود اعلام کرد که بر اساس آخرين اطلاعات موجود کشورهائی که تنش های نظامی در آنها متوقف شده دارای بالاترين ميزان مرگ ومير کودکان زير ۵ سال هستند.

او گفت، «کودکان اغلب از افزايش بيماری های قابل پيشگيری که از تاثيرات غير مستقيم جنگ است آسيب می بينند. بيماری هائی چون مالاريا، سرخک، و عفونت های ريوی.»

بر اساس گزارشات يونيسف در طول يک دهه گذشته بيش از دو ميليون کودک در درگيريهای نظامی کشته شده اند. حدود ۳۰۰,۰۰۰ کودک هم اکنون در تنش های نظامی در ۳۰ کشور دنيا درگير هستند.

حداقل شش ميليون کودک در اين درگيريها زخمی و يا معلول شده اند. بيش از يک ميليون کودک بی سرپرست و جدا از خانواده های خود بسر می برند، و بين ۸ تا ۱۰هزار کودک در هر ماه بر روی ميدان های مين کشته و يا زخمی می شوند.

XS
SM
MD
LG