لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

۱۸ نفر در ارتباط با در ترور نافرجام رئيس جمهوری تيمور شرقی بازداشت می شوند


دادستانان در تيمور شرقی در تدارک صدور حکم بازداشت ۱۸نفر از کسانی هستند که گفته می شود در ترور نافرجام دو رهبر ارشد آن کشور در روز دوشنبه دست داشتند. در همين حال، با ادامه نا آرامی ها در تيمور شرقی، ديروز (سه شنبه) عده ای ديگر از سربازان استراليا به همراه يک ناو جنگی آن کشور بمنظور تقويت نيروهای امنيتی بين المللی وارد تيمور شرقی شدند.

لانگوين هس مونتريو، دادستان کل تيمور شرقی، می گويد يک پرونده جديد جنايی عليه کسانی که در سو قصد به جان رئيس جمهوری و نخست وزير آن کشور مورد ظن هستند به جريان افتاده، امّا وی از فرد بخصوصی در اين ارتباط نام نبرد.

روز دوشنبه گروهی از سربازان قديمی شورشی به فرماندهی آلفردو رينادو که در ماه اوت سال ۲۰۰۶ از زندان گريخته بود به کاخ رياست جمهوری در ديلی پايتخت تيمور شرقی حمله ور شدند که منجر به مجروح شدن هوزه راموس هورتا، رئيس جمهوری آن کشور، شد. وضعيت جسمانی آقای هورتا که برای مداوا به استراليا اعزام شده وخيم، امّا ثابت، گزارش شده است. در اين حمله آلفردو رينادو رهبر شورشيان بر اثر شليک محافظان کاخ رياست جمهوری کشته شد.

روزنامه های تيمور شرقی گزارش می دهند که در سه روز آينده وضع جسمانی آقای هورتا بهبود خواهد يافت امّا فيل کارسون، جراح بيمارستان سلطنتی داروين در استراليا، که آقای هورتا در آنجا تحت مراقبت است، می گويد رئيس جمهوری تيمور شرقی در چهار تا شش هفته آينده می تواند اداره امور را مجدداً در دست گيرد و احتمالاً پس از شش ماه جراحات ناشی از اين حادثه بطور کامل برطرف خواهد شد.

آرسنيو راموس هورتا، برادر رئيس جمهوری تيمور شرقی، با تمجيد از تلاش پزشکان معالج می گويد برادرش بخوبی در مقابل جراحات وارده مقاومت می کند و اميدوار است که حال وی هر چه سريعتر بهبود يابد.

در ديلی، پايتخت تيمور شرقی، و ديگر شهرهای آن کشور نيروهای بين المللی مشغول گشت زنی هستند تا از بالا گرفتن تنش ها در آن کشور جلوگيری کنند. وضعيت اضطراری اعلام شده در روز دوشنبه همچنان ادامه دارد. برگزاری هرگونه تظاهرات و آمد و شد شبانه ممنوع اعلام شده است. با اينهمه صدها تن از سوگوران امروز در منزل خانوادگی آلفردو رينادو رهبر کشته شده شورشيان جمع شدند تا جسد وی را به خاک بسپارند.

يکی از شهروندان ديلی می گويد ما خواستار تکرار چنين حادثه ای نيستيم زيرا اينکار تنها پی آمد های منفی برای کشور و مردم در بر خواهد داشت. شهروند ديگری می گويد برای بازيافتن سلامتی و بازگشت رئيس جمهوری شان به مملکت دعا می کند.

پزشکان معالج آقای هورتا در داروين استراليا می گويند وی به چندين عمل جراحی ديگر نياز دارد با اينهمه آنان به بهبود کامل وی اميدوارند.

XS
SM
MD
LG