لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

روسيه خواهان برگزاری نشست فوری شورای امنيت درباره کوسووشد


در حالی که گفته می شود يکشنبه آينده روز استقلال کوسوو خواهد بود، وزير امور خارجه روسيه در ديدار با نمايندگان اتحاديه اروپا در «لوب ليا نا» پايتخت اسلونی ضمن مخالفت با استقلال کوسوو خواهان برگزاری اجلاس شورای امنيت سازمان ملل به منظور بررسی استقلال کوسوو شده است.

از سوی ديگر فرمانده صلحبانان پيمان ناتو در کوسوو در مراسم گشايش بنای يادبود قربانيان جنگ گفت، به منظور حفظ ثبات و تامين امنيت کوسوو وظيفه اساسی رهبران محلی و دولت کوسوو هماهنگی با نيروهای صلحبان سازمان ملل است.

ديدار سرگی لاوروف، وزير امورخارجه فدراسيون روسيه، با نمايندگان اتحاديه اروپا در «لوب ليا نا» پايتخت اوسلونی به منظور تاکيد مخالفت جدی روسيه با استقلال کوسووست. روسيه که معتقد است استقلال کوسوو ادامه آشوب در منطقه بالکان را در پی خواهد داشت، به پشتيبانی از دولت صربستان خواهان برگزاری نشست فوری شورای امنيت درباره کوسووست.

اما در آوريل ۲۰۰۷ مارتی آهتيسازی، فرستاده سازمان ملل به کوسوو، از اعلام استقلال آن سرزمين پشتيبانی کرده و به شورای امنيت سازمان ملل گزارش داد تنها راه چاره حل بحران و پايان دادن به جنگ پذيرش استقلال کوسووست. با اين وجود صربستان و فدراسيون روسيه از پذيرش اين خواست خودداری کرده اند.

از سوی ديگر رهبران کوسوو که از سوی ايالات متحده و اتحاديه اروپا حمايت می شوند می گويند سلطه صربستان بر کوسوو باعث ادامه جنگ و آشوب در بالکان شده است. آنان می گويند، مردم اين سرزمين به منظور زندگی بهتر که سالها چشم به راهش هستد بايد به استقلال دست يابند.

هرچند وزير امور کوسوو در دولت صربستان گفته است، روز يکشنبه روز استقلال کوسوو خواهد بود، اما اتحاديه اروپا معتقد است همزمان با نشست وزيران امورخارجه اروپا در بروکسل در روز دوشنبه رهبران آلبانی تبار کوسوو اعلاميه استقلال کوسوو را منتشر خواهند کرد که مورد تاييد اتحاديه اروپا قرار خواهد گرفت.

آمادگی همه جانبه امنيتی و آماده باش نيروهای حافظ نظم در کوسوو در روزهای پس از اعلام استقلال از ضروری ترين امور است که صلحبانان ناتو مستقر در کوسوو در هماهنگی با پليس و دولت محلی به آن پرداخته اند. خاوير مارن هاک، فرمانده صلحبانان پيمان ناتو در کوسوو، که در مراسم گشايش بنای يادبود قربانيان جنگ در شهر دريناس در مرکز کوسوو حضور يافته بود، گفت، «دوباره تاکيد می کنم به منظور حفظ ثبات و تامين امنيت کوسوو وظيفه اساسی رهبران محلی و دولت کوسوو هماهنگی با نيروهای صلحبان سازمان ملل است.» او ادامه داد، «صلحبانان که از پشتيبانی رهبران و مردم کوسوو برخوردارند خواهند توانست اين روزهای سرنوشت ساز را پشت سر بگذارند.»

بنای يادبود کشته شدگان جنگ در اين شهر از آن رو صورت می گيرد که اين شهر يکی از مراکز عمده ارتش آزاديبخش کوسوو بود که در سال ۱۹۹۹ از سوی نيروهای ارتش صربستان بشدت بمباران شد. اين بمباران منجر به کشتار تعداد بيشماری از غيرنظاميان شد. تنها دخالت نيروهای هوايی پيمان ناتو توانست به محاصره و کشتار مردم غيرنظامی شهر از سوی ارتش صربستان پايان دهد.

با وجود آثار بازمانده از دوران جنگ و کشتار و ادامه نگرانی مردم کوسوو از هجوم دوباره ارتش صربستان آنان خود را برای روز استقلال آماده کرده اند تا در شهرها و روستاها به جشن و پايکوبی بپردازند.

از اين رو نجمی دماکو، شهردار شهر دريناس، که در پرده برداری از بنای يادبود قربانيان جنگ شرکت داشت، گفت، «امنيت برای روز استقلال و استقلال برای امنيت هميشگی.»

XS
SM
MD
LG