لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۹

اوبامای دمکرات پيشتاز و مک کين جمهوريخواه به کانديدائی نزديک ترشده است 


سناتور دمکرات، باراک اوباما و سناتور جمهوريخواه جان مک کين، در انتخابات مقدماتی سه شنبه رياست جمهوری آمريکا در واشنگتن دی سی و ايالت های مريلند و ويرجينيا برنده شدند.

اوباما با تفاوتی دو رقمی در هر سه رقابت، سناتور هيلاری کلينتون را شکست داد، و از نظر شمار نمايندگانی که حمايتشان برای کسب کانديدائی حزب دمکرات ضروری است، اندکی از کلينتون جلو افتاد.

اوباما که در شهر مديسون در ايالت ويسکانسين برای حاميانش سخنرانی ميکرد به شعارهای مبازرات انتخباتی اش در باره اميد و دگرگونی اشاره کرد، وتفاوت های ميان خود و مک کين، کانديدای احتمالی جمهوريخواهان را شرح داد.

مک کين نيز در رقابت های منطقه، به رغم زورآزمائی های مايک هاکبی فرماندار سابق آرکانزاس، پيروزيهائی چشم گير داشت.

مک کين در يک سخنرانی در الکساندريای ويرجينيا، به مناسب پيروزی هايش، شعارهای اميد و دگرگونی اوباما را به عنوان حرفهائی کليشه ای و قالبی رد کرد.

مک کين همچنين گفت وی و حاميانش به اصطلاح جرات ندارند بگذارند اوباما يا کلينتون کاخ سفيد را ببرند.

مک کين اکنون آرای بيش از نيمی از نمايندگانی را دارد که حمايتشان برای کسب کانديدائی حزب جمهوريخواه ضروری است. اما هاکبی به طرفدارانش در آرکانزاس گفت به رقابت ادامه ميدهد، هرچند که مخاطب درخواست هائی برای کنار رفتن بوده است.

کلينتون از هم اکنون به چهارم مارس چشم دوخته است که انتخابات مقدماتی و مهم دو ايالت تکزاس و اوهايو انجام خواهد گرفت.

کلينتون در يک سخنرانی انتخاباتی در ال پاسوی تکزاس گفت وی از تجربيات لازم برای احراز مقام رياست جمهوری برخوردار است.

کلينتون نيز با اشاره به شعارهای رقيبش گفت دگرگونی فقط با آرزو کردن و يا اميد داشتن به آن عملی نميشود.

مبارزات انتخاباتی کلينتون تحت الشعاع باختن انتخابات مقدماتی، و انجمن های حزبی در چندين ايالت به اوباما قرار گرفته است. در همين حال روز سه شنبه يکی ديگر از دستياران ارشد کلينتون در مبارزات انتخاباتی اش استعفا داد. طی چند روز اخير اين دومين استعفا در کادر دستياران ارشد در مبارزات انتخاباتی کلينتون بوده است.

XS
SM
MD
LG