لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

محکوميت دو خواهر به سنگسار در جمهوری اسلامی


محکوميت دو خواهر به سنگسار در جمهوری اسلامی
محکوميت دو خواهر به سنگسار در جمهوری اسلامی

دو خواهر بنامهای زهره و آذر کبیری از قرار معلوم در ایران به جرم زنای محصنه به مرگ بوسیله سنگسارمحکوم شده اند. بعد از آنکه همسر زهره کبیری آنان را متهم به روابط نامشروع کرد مقامات جمهوری اسلامی، این دو زن را در ماه فوریه ۲۰۰۷ دستگیر کردند.

همسر زهره کبیری ویديوئی را از این دو زن ارائه داد که آنان را در کنار مردی نشان میداد. در این ویدئو شواهدی دال بر روابط آمیزش جنسی مشاهده نمیشود. با وجود این دو خواهر هر یک به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شدند. شش ماه بعد از اجرای مجازات ، هر دو خواهر مجددأ برای دومین بار محاکمه و به اتهام زنای محصنه محکوم شدند.

قانون جزای جمهوری اسلامی ایران مرگ از طریق سنگسار را برای جرم زنای محصنه جایز میشمارد و حتی اندازه سنگی را که برای سنگسار کردن بکار گرفته میشود توصیه می کند. سنگ نباید آنقدر بزرگ باشد که مجرم را با یکی دو ضربه اول خلاص کند و ضمنأ نه آنقدرهم کوچک نباشد که سنگ توصیف نشود.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود نقل می کند " این جرم بنحوی تنظیم شده است که مجرمان نهایت زجر را متحمل شوند."

در سال ۲۰۰۲ محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه سنگسار را منع کرد. ولی هنوز این روش وحشیانه ادامه دارد و بطور نامناسبی در مورد زنان بکار گرفته میشود. در سالهای اخیر تعدادی در جمهوری اسلامی ایران سنگسار شده اند. بنابر گزارش سازمان عفو بین الملل، یازده زن و دو مرد از طریق سنگسار در انتظار مرگ هستند.

ایران یکی از امضاء کنندگان میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی است که تاکید میکند: "مجازات اعدام فقط در مورد جنایات بسیار جدی باید اجرا شود." و "هیچکس نباید مورد شکنجه و قضاوت بی رحمانه، اعمال مجازاتهایی تحقیر آمیز قرار گیرد."

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک بیانیه رسمی نگرانی ایالت متحده آمریکا را اعلام کرد و گفت:"افرادیکه به اعدام و از آن جمله سنگسار محکوم شده اند، به مجازاتهائی رسیده اند که با معیارهای میثاق بین المللی حقوق سیاسی که ایران نيز آنرا مورد تائید قرار داده است ، مطابقت ندارد."

XS
SM
MD
LG