لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

انفجار دو اتوموبيل حاوی بمب در نزديکی دفتر عبدالعزيز حکيم در بغداد


انفجار دو اتوموبیل حاوی بمب در نزدیکی دفتر عبدالعزیز حکیم رئیس شورای عالی اسلامی عراق، منجر به کشته شدن حداقل ۱۴ نفر و مجروح شدن ۴۵ نفر ديگر شد. دو اتوموبیل مذبور در صف پمپ بنزین نزدیک دفتر حکیم در میان دیگر اتوموبیلها بودند. شورای عالی اسلامی عراق، بزرگترین حزب شیعه آنکشور است. و در فاصله کوتاهی در جنوب بغداد سربازان آمریکائی یک فرمانده شبه نظامی شیعه و یک مظنون دیگر را دستگیر کردند.

در همين حال، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه بدون اعلام قبلی از آلمان به بغداد رفت. شب همان روز وی در یک شام غیر رسمی با نوری المالکی نخست وزیر عراق، ژنرال پترئوس فرمانده نیروهای چند ملیتی و رایان کراکر سفیر آمریکا در عراق دیدار کرد. این اولین سفر آقای گیتس به عراق در سال جدید میلادی و شاید آخرین آن تا دو ماه آینده باشد. زیرا قرار است ژنرال پترئوس و آقای کراکر در ماه آوریل برای ارائه توصیه های خود در مورد ادامه کاهش نیرو یا متوقف کردن آن به پرزیدنت بوش، به واشنگتن بازگردند.

توصیه ژنرال پترئوس به پرزیدنت بوش برای نیمه دوم سال خواهد بود. آقای گیتس معتقد است شرایط هنوز نامطمئن است و با نظر ژنرال پترئوس موافق است که شرایط پس از خروج حدود ۴۰ هزار از ۱۵۷ هزار نیروی آمریکائی، ابتدا ارزیابی شود. اما هنوز مشخص نیست چه مدتی برای ارزیابی مد نظر ژنرال پترئوس است. استراتژی فرمانده نیروهای چند ملیتی این بوده که با بهبود وضعیت امنیت، سیاستمداران عراقی نیز انگیزه مصالحه در مورد لوایح را بیابند و بسمت آشتی ملی پیش بروند. اما آشتی ملی با حملات روزانه، دور دست بنظر میرسد.

در روز یکشنبه نیز کامیونی حاوی بمب در شهر بلاد، در شمال پایتخت، منفجر شد. این حمله ۳۴ کشته و ۳۷ مجروح برجای گذارد. پلیس عراق گفته است هدف این حمله انتحاری، یک پست بازرسی به نگهبانی نیروهای چند ملیتی و عراقی بود. ارتش آمریکا گفته است ایستگاه بازرسی توسط نیروهای عراقی نگهبانی میشد. حمله ساعاتی پس از حمله ستیزه جویان وابسته به القاعده به دو روستا در نزدیکی مرز سوریه و همزمان با ورود آقای گیتس به عراق رخ داد.

در تحولی دیگر، امروز روسیه اعلام بخشودگی تقریباً ۱۳ میلیارد دلار از دیون عراق به مسکو را کرد. در مسکو سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، میزبان هوشیار زيباری همتای عراقی خود بود تا توافقی در این زمینه را به امضا برسانند. این رقم ۹۳% بدهیهای عراق به روسیه است.

آقای لاوروف در ابتدای دیدار گفت مسکو با این اقدام، کمک شایانی به بازسازی اقتصاد عراق میکند. وزیر امور خارجه روسیه ضمن اعلام اینکه شرکتهای روسی خواهان مشارکت در بازسازی اقتصاد عراق هستند، گفت تفاهمنامه توسعه بازرگانی، اقتصادی، فنی و علمی که دوطرف امروز منعقد میکنند، درک سیاسی فعلی دو طرف را تحکیم میبخشد.

آقای لاوروف از دولت عراق برای امکان کار شرکتهای بخش انرژی روسی در آنکشور با شرايط مناسب قدردانی کرد. وزیر امور خارجه عراق نیز از بهبود امنیت و تحولات مثبت در روابط عراق با کشورهای همسایه سخن گفت.

XS
SM
MD
LG