لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

شهريار مندنی پور : توقيف ماهنامه عصر پنجشنبه بهانه است


بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، ماهنامه عصر پنجشنبه، به علت انتشار مطالب مغاير با موازين اسلامی و توهين به انبيای الهی، لغو امتياز شده است. اين در حالی است که تاکنون دست اندرکاران اين ماهنامه ادبی، هيچگونه ابلاغيه رسمی از مراجع ذيصلاح دريافت نکرده اند.

شهريار مندنی پور سردبير پيشين ماهنامه عصر پنجشنبه که اينک به عنوان نويسنده و پژوهشگر ميهمان در دانشگاه هاروارد مشغول به تحقيق است، اتهامات وارده را صرفا بهانه ای برای به تعطيلی کشاندن نشريه عصر پنجشنبه دانسته است.

سردبير پيشين ماهنامه عصر پنجشنبه عنوان کرده است که به طور غير رسمی با اين اتهام مواجه است که در يکی از مقالاتی که در اين ماهنامه به چاپ رسانده، سعی کرده ضمن اين که جامعه آمريکا را متمدن نشان ميدهد، جامعه ايران را سياه جلوه دهد.

وی می افزايد از جمله موارد اتهامی نشريه عصر پنجشنبه، می توان به داستانی پست مدرن از يک نويسنده آمريکايی اشاره کرد که داستان در زمان حال ميگذرد، روايت مردی که در جزيره ای تنها زندگی می کند، و در جايی از داستان، تشبيهی از تنهايی اين مرد و حضرت آدم ارائه شده است.

شهريار مندنی پور معتقد است که آنقدر تعداد توقيف نشريات و روزنامه ها زياد شده است که بهانه کم آورده اند. شهريار مندنی پور می گويد از دو شماره قبل نام وی به عنوان سردبير از شناسنامه ماهنامه عصرپنجشنبه حذف شده است، ولی پيشنهاد اختصاص ويژه نامه، و پرداختن به آثار نويسنده آمريکايی، رابرت کوور از آن اوست، و مطالب نشريه را وی از آمريکا به ايران فرستاده است، و به همين دليل، هرگونه مسئوليتی را در اين رابطه به عهده می گيرد.

شهريار مندنی پور، روند رو به گسترش تعطيلی نشريات را نوعی انقلاب فرهنگی، و سانسور سيستماتيک می داند. وی اضافه می کند به دنبال تعطيلی نشريه کارنامه، و نشريه زنان که جزو بقيه السيف ِ مجلات مستقل ايران بودند، همواره منتظر توقيف ماهنامه عصر پنجشنبه بوده است.

XS
SM
MD
LG