لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۹

اسکاتلند يارد ميگويد انفجارانتحاری بوتو را کشت نه اصابت گلوله 


کارآگاهان پليس بريتانيا، موسوم به اسکاتلنديارد، نتيجه گيری کرده اند که بی نظير بوتو رهبر اپوزيسيون و نخست وزير پيشين پاکستان در اثر جراحت ناشی ازضربه يک انفجار انتحاری کشته شد، نه اصابت گلوله يک ضارب.

اين کارآگاهان امروز نتايج تحقيقات خود در باره چگونگی کشته شدن خانم بوتو در روز بيست و هفتم دسامبر را، که اندکی پس از ترک يک ميتينگ انتخاباتی در راولپندی رخ داد، ارائه دادند. آنها به اين نتيجه رسيده اند که خانم بوتو از جراحتی مرگبار در سرش جان سپرد که ناشی از انفجاری انتحاری بود که يک مرد مسلح به تنهائی انجام داد.

کارآگاهان بريتانيائی به درخواست پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان بيش از دو هفته در آن کشور تحقيق کردند. نتيجه تحقيقات آنها مويد نظريه دولت پاکستان در مورد چگونگی مرگ خانم بوتو است.

اما يک سخنگوی حزب مردم پاکستان، که خانم بوتو رهبری آن را بر عهده داشت، ضمن رد نتيجه گيری کارآگاهان اسکاتلند يارد ميگويد خانم بوتو از زخم گلوله مرد.

کارآگاهان اسکاتلنديارد در گزارش خود ميگويند گرچه اطلاعات و شواهدی که از صحنه انفجار جمع آوری شده بود جامع و حاوی جزئيات نيست، و برغم انجام نگرفتن کالبد شکافی، مدارک و شواهدی که وجود دارد برای نتيجه گيریهائی قابل اعتماد کافی است.

خانواده خانم بوتو و اعضای حزبش، دولت را برای فراهم نکردن امنيت کافی در جريان مبارزات انتخاباتی ، در کشته شدن او مقصر ميدانند.

مقامات پاکستانی و آمريکائی ميگويند اين رهبر محبوب اپوزيسيون در توطئه ستيزه گران متحد با بيت الله محسود، رهبر ايلی، و با حمايت القاعده کشته شد. يک سخنگوی اين گروه ستيزه گر ميگويد گروه وی در مرگ خانم بوتو درگير نبود.

پليس پاکستان روز از دستگيری دو مظنون ديگر و بازجوئی از آنان در ارتباط با قتل خانم بوتو خبر داد. مقامات امنيتی ميگويند اين دو مرد، که يکی حسنيان و ديگری رفقت معرفی شده اند، در راولپندی توقيف شده اند.

XS
SM
MD
LG