لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۲

نگاهی به خبرهای ايران


آیت الله حسینعلی منتظری در گفتگویی با هفته نامه ایتالیایی اسپرسو خاطرنشان کرده است؛ هم اکنون در جمهوری اسلامی از برخی از شعارهای اصیل انقلاب نظیر استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، تنها اسمی باقی مانده است و به آن عمل نمیشود. از جمله آزادی و آزادی انتخابات. آقای منتظری در گفتگوی خود با هفته نامه اسپرسو تصریح کرده است، هنگامی می توان از آزادی، آنهم در انتخابات سخن گفت که شرایط به گونه ای عادلانه و مناسب باشد که تمام اقشار و به ویژه نخبگان و افراد متخصص بتوانند وارد عرصه شوند. آقای منتظری افزوده است: ما به دنبالِ آزادی سیاسی بودیم، از داشتنِ زندانی سیاسی انتقاد میکردیم و قرار بود در انقلاب هر کسی آزاد باشد حرفش را بزند و آزادی بیان باشد. ولی، گرفتار زندانی سیاسی و فقدان آزادی بیان شدیم.

*****

ماهنامه عصر پنجشنبه، یکی از جدی ترین نشریه های فارسی زبان در حوزه ادبیات داستانی، پس از نه سال فعالیت و انتشار بیش از یکصد شماره توقیف شد. بنا به گزارشهای موجود، این ماهنامه به علت انتشار مطالب مغایر با موازین اسلامی و توهین به انبیای الهی، لغو امتیاز شده است. گفته میشود اتهام ماهنامه عصر پنجشنبه، توهین به حجاب اسلامی بوده است.

*****

بنا به گزارش فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران، سه نوجوان به نامهای احمد مرتضویان، رضا حجازی و ایمان هاشمی که در زمان وقوع جرم ۱۵ و۱۶ ساله بوده اند، در زندان دستگرد اصفهان به مرگ محکوم شده اند و حکم اعدام آنان پس از تایید به دایره اجرای احکام زندان ابلاغ شده است.

*****

سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای خواستار آزادی جلیل غنی لو فعال هویت طلب ترک زبان شده است. در همین حال گزارش میرسد شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز، آقایان خسرو درخشی، یوسف لطف حق، مهدی افسری، محمد علی جوادی، حسن اسدی، جواد کنعانی و طاهر مهدوی را به یک سال حبس محکوم کرده است. بنا بر احکام صادره از سوی دادگاه انقلاب مدت هشت ماه از یکسال حبس نامبردگان به مدت سه سال به حال تعلیق درآمده و چهار ماه آن تعزیری و قابل اجرا خواهد بود.

*****

یعقوب میرنهاد دانشجویِ دانشگاه زاهدان و دبیر کل انجمن جوانان صدای عدالت، با گذشت نه ماه همچنان در بازداشت بسر میبرد. به گزارش خبرنامه امیرکبیر، یعقوب میرنهاد پس از برگزاری پنجمین همایش سالانه جوانان پرسشگر، مسئولان پاسخگو، به همراه پنج تن از اعضای شورای مرکزی انجمن جوانان بازداشت شدند، ولی با گذشت نه ماه این دانشجوی دانشگاه زاهدان همچنان در بازداشت بسر میبرد. بنا بر این گزارش دستگیری و بازداشت این دانشجو مغایر با اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی مبنی بر آزادی تشکلها و احزاب و آزاد بودن گردهمآیی است. در همین حال گزارش میرسد، دو دانشجوی کرد به نام های جمشید بهرامی و سلام نباتی صبح دیروز در مریوان بازداشت شدند. اشکان قیسوندی عضو پیشین انجمن اسلامی زنجان نیز به دادگاه انقلاب احضار شده است.

*****

دیوید کاکرافت دبیر کل فدراسیون جهانی حمل و نقل با ارسال نامه ای به تمام سازمان های عضو، از آنها خواسته است روز ششم مارس برابر با شانزدهم اسفندماه را، روز اقدام جهانی در همبستگی با کارگران ایرانی، اعلام کنند.

*****

وزارت امور خارجه فرانسه در واکنش به آزمایش یک موشک ماهواره بر، در ایران، اعلام کرده است که این موشک توانایی رسیدن به فضا را ندارد و در واقع یک موشک معمولی است که تکنولوژی ساخت آن میتواند برای ساخت سلاح بکار رود. ایران روز دوشنبه پانزدهم بهمن ماه موشکی را با نام سفیر آزمایش کرد و مقامهای ایرانی اعلام کردند این موشک را برای پرتاب ماهواره ای به نام امید طراحی کرده اند. بنا به گفته پاسکال آندریانی سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، آزمایش جدید که از سوی مقامهای ایرانی به عنوان یک برنامه فضایی تصویر شده است، در زمانی که موشکهای مورد سئوال توانایی رسیدن به جو بالای آتمسفر را ندارند، به منبع تازه نگرانی بدل میشود.

*****

اتحاديه اروپا با صدور بيانيه ای از صدور حکم سنگسار برای سه متهم در ايران ابراز نگرانی کرد و خواهان حذف هر چه سریعتر مجازات غیر انسانی سنگسار از قوانين جمهوری اسلامی شد. در اين بيانيه، اجرای مجازات سنگسار، «مجازاتی ظالمانه و سخيف» توصيف شده و مشخصا با اشاره به سه محکوم به سنگسار به نامهای زهره و آذر کبيری نيت و عبدالله فريور از احتمال سنگسار قريب الوقوع اين سه تن ابراز نگرانی شده است. در بيانيه اتحاديه اروپا آمده است: اگرچه به هنگام دومين ديدار هياتهای حقوق بشر ايران و اتحاديه اروپا در سال ۲۰۰۳، به اتحاديه اروپا گفته شد، که مجازات سنگسار در ايران به حال تعليق درآمده اما اين مجازات همچنان در قوانین ايران وجود دارد و قضات دادگاهها اين احکام را صادر و اجرا می کنند.

XS
SM
MD
LG