لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

مقتدا صدر به شبه نظاميان ارتش مهدی در عراق  دستور داده است آتش بس را حفظ کنند


در عراق، مقتدا صدر واعظ افراطی شيعه، پس از آنکه نيروهای آمريکائی و عراقی به يک پايگاه شبه نظاميان او در بغداد حمله کردند، به اين شبه نظاميان دستور داده است آتش بس را حفظ کنند.

دفتر مقتدا صدر در شهر نجف امروز اعلاميه ای منتشر کرد که ميگويد هر شبه نظامی که در دوره آتش بس درگير خشونت شود ديگر عضو ارتش مهدی نخواهد بود.

امروز، پيشتر، سربازان عراقی و نيروهای تحت فرماندهی آمريکا به چند خانه در شهرک صدر در حومه بغداد، که محله ای شيعه نشين و پايگاهی برای ارتش مهدی است، حمله کرده بودند.

ارتش آمريکا ميگويد سربازان يک شورشی را در اين عمليات کشتند و پانزده مظنون را دستگير کردند. چند غير نظامی نيز مجروح شدند.

ارتش آمريکا ميگويد عمليات عليه جنايتکارانی انجام گرفت که در حملات به نيروهای آمريکائی و عراقی و مشارکت در آدم ربائی ها و قتل ها درگير بودند.

فرماندهان آمريکائی گفته اند هدف گرفتن واحدهای ياغی ارتش مهدی که آتش بس صدر را مراعات نکنند، ادامه خواهد يافت .

دوره آتش بس شش ماهه يکجانبه ای که در ماه اوت توسط مقتدا صدر اعلام شد در پايان اين ماه تمام ميشود. معلوم نيست اين آتش بس تمديد ميشود يا نه.

فرماندهان آمريکائی اين آتش بس را در کاهشی شصت درصدی در حملات خشونت بار از ژوئن گذشته در عراق عاملی عمده ميدانند. بعضی از اعضای بلوک پارلمانی مقتدا صدر از او خواسته اند آتش بس را تمديد نکند زيرا نيروهای امنيتی ، به گفته آنها، اعضای گروه شبه نظامی وی را تعقيب ميکنند.

امروز پليس عراق گزارش داد در حمله افرادی مسلح به خانه ای در نزديکی شهرک بقوبه، اين افراد ابتدا دستور دادند زنان و کودکان از خانه خارج شوند، و بعد سه برادر را که همگی عضو يک گروه گشتی محلی مورد حمايت آمريکا بودند، کشتند.

افراد مسلح بعدا خانه را با بمب منفجر کردند. در همين حال نيروهای آمريکائی از کشته شدن پنج ستيزه گر القاعده در عمليات روز چهارشنبه در نزديکی شهرک خالص خبر داده اند.

XS
SM
MD
LG