لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۶

روسيه ميگويد راکت آزمايشی جمهوری اسلامی ظن هائی را به برنامه اتمی برانگيخته است


يک ديپلمات ارشد روسيه ميگويد آزمايشی که جمهوری اسلامی ايران در اين هفته با پرتاب يک راکت انجام داد در باره برنامه اتمی تهران ظن هائی را برانگيخته است.

خبرگزاری های روسيه امروز، چهارشنبه، اظهارات الکساندر لوسيوکوف قائم مقام وزارت امورخارجه روسيه را نقل کردند که گفته است راکت های دور برد يکی از اجزای برنامه تسليحات اتمی است.

جمهوری اسلامی ايران روز دوشنبه نخستين مرکز عمده فضائی خود را گشود و راکتی جديد را پرتاب کرد که قادر است نخستين ماهواره ساخت داخل را به مدار کره زمين ببرد.

جمهوری اسلامی ايران سالهاست که برنامه فضائی را دنبال ميکند.

تهران ميگويد ميخواهد ماهواره های تحقيقاتی و مخابراتی را به فضا پرتاب کند.

مقامات آمريکائی راکتی را که جمهوری اسلامی ايران آزمايش کرد نوعی موشک قاره پيمای بالستيک توصيف کرده اند و ميگويند اين آزمايش به انزوای جهانی بيشتر تهران منجر خواهد شد.

آمريکا و متحدان غربی اش جمهوری اسلامی ايران را به تلاش برای دستيابی به تکنولوژی توليد تسليحات اتمی متهم ساخته اند. تهران اين اتهام را رد ميکند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد در واکنش به امتناع تهران از تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم تا کنون دو مجموعه تحريم های تنبيهی را عليه جمهوری اسلامی ايران وضع کرده است.

در همين حال پنج عضو دائمی شورا مرکب از آمريکا ، بريتانيا، فرانسه، چين و روسيه در باره پيش نويس يک قطعنامه سوم نيز که تحريم های تحريمی بيشتری را عليه جمهوری اسلامی ايران وضع ميکند به توافق رسيده اند.

XS
SM
MD
LG